Sulfonamit grup taşıyan yeni -N-karboksamit ve bazı metal komplekslerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of N-carboxamide bearing sulfonamide group and its some metal complexes
- Tez No: 527821
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, daha önce literatürde verildiği üzere, 4-benzoil-5-fenil-2,3-furandion bileşiğinin etilüretan ile tepkimesinden çıkış maddesi olarak kullanılan dibenzoilasetikasit-N-karboksietilamid elde edilmiştir. Bu bileşiğin sülfonamit ile tepkimesinden ligand olarak kullanılan 2-benzoil-N-(4-(N-formilsulfamoil)fenil)-3-okso-3-fenilpropanamit (LH) bileşiği sentezlenmiştir. Tez kapsamında sentezlenen bu ligandın (LH) yanı sıra Cu(II), Zn(II), Co(II), Ni(II) ve Mn(II) geçiş metal tuzlarıyla tepkimesinden yeni metal kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları UV-Vis, FT-IR, 13C ve 1H-NMR, TGA gibi spektroskopik yöntemlerle belirlenmiştir. Bileşiklerin yapılarının belirlenmesinde spektroskopik tekniklerin dışında ayrıca elemental analiz (C,H,N,S) tekniği de kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, dibenzoylaceticacid-N-carboxyethylamide, which used as output substance, was obtained from the reaction of 4-benzoyl-5-phenyl-2,3-furandione with ethylurethane as reported in the literature. 2-Benzoil-N-( 4-(N-formilsulfamoil) fenil)-3-okso-3-fenilpropanamit (LH) used as the ligand was prepared from the reaction of sulfonamide with this compound. New metal complexes have been synthesized from the reaction of transition metal salts of Cu (II), Zn (II), Co (II), Ni (II) and Mn (II) as well as the ligand synthesized in the thesis. The structures of synthesized compounds were determined using by UV-Vis, FT-IR, ¹H and 13C-NMR, TGA spectroscopic techniques. In addition to spectroscopy techinques used stuctrure determination of compounds elemental analysis (C, H, N, S) method was also used.