Mekanik ayrılmış piliç eti kullanılarak üretilen salam ve sosislerin tekstürel ve bazı fiziko-kimyasal özellikleri
Textural and some physicochemical properties of bologna type and frankfurter type sausages produced by using mechanically deboned chicken meat
  1. Tez No: 527854
  2. Yazar: PARINAZ BAHRAMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN KABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Araştırmada, farklı oranlarda (%0 kontrol, %20, %40, %60, %80 ve %100) mekanik ayrılmış piliç eti (MAPE) kullanımının salam ve sosislerin tekstürel özellikleri ile bazı fizikokimyasal özelliklerine (pH, aw, TBARS, L*, a* ve b* değerleri) etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Üretim iki farklı işletmede kontrollü şartlar altında gerçekleştirilmiş ve üretimden sonra örnekler analizlere tabi tutulmuştur. MAPE kullanımı hem salam hem de sosislerin pH değeri üzerinde çok önemli etki gösterirken, bu muamelenin aw değeri üzerinde ise önemli bir etkide bulunmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, the effects of use of mechanically deboned chicken meat (MDCM) at different ratios (0% control, 20%, 40%, 60%, 80% and 100%) on textural and some physicochemical (pH, aw, TBARS, L*, a* and b* values) properties of bologna type and frankfurther type sausages was aimed to determine. The production was carried out under controlled conditions in two different companies and the samples were analyzed after production. While the use of MDCM had a significant effect on the pH value of both bologna type and frankfurter type sausages, it was found that this treatment had no significant effect on aw value.