Urban regeneration contexts in historical city centers: Izmir, Kemeralti case
Tarihi kent merkezlerinde kentsel dönüşüm boyutları: Kemeraltı örneği
- Tez No: 527857
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜN YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Dönüşüm Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Tarihinde başkentlik ya da önemli bir ticaret şehri durumu söz konusu olan kentler kendilerine özgü yapısal olarak karmaşık bir duruma sahiptir. Eğer tarihi kent merkezi ticari olarak faaliyet göstermişse, yüzyıllar boyu bir çok sosyal, kültürel, çevresel ve ekonomik etmenlere maruz kalmıştır. Bu durum politik, kamusal ve mimari gibi güçlü ve önemli bağlamlarda etkiler yaratır. Bu bağlamlar beraber düşünülemese de tarihi kent merkezlerinin sürdürülebilir bir geleceği için birlikte analiz edilmelidir ve incelenmelidir. Kemeraltı-İzmir de bir tarihi şehir merkezi olarak bu tarihsel süreçlere ve bahsedilen bağlamlardaki kendine özgü sorunlu konulara maruz kalmıştır. Bu çalışma tarihi kent merkezlerindeki kentsel koruma ve dönüşüm boyutlarını İzmir'deki Kemeraltı bölgesini inceleyerek açıklamayı amaçlamaktadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi bahsedilen bölgelerle ilgili olarak kendi çalışmaları sonucunda büyük ölçekte kentsel dönüşüm projeleri oluşturmuştur. Bölge, daha iyi anlamak ve çalışmak amacıyla, fonksiyonlarına göre alt bölgelere ayrılmıştır. Bu tez, daha iyi kavranması amacıyla, konuya kentsel dönüşümün başlangıcı ve açıklamasıyla yaklaşacak ve Kemeraltı bölgesindeki durumları inceleyerek devam edecek, bu alandaki incelemeler de farklı bağlamlara ve tarihsel arkaplanına paralellik göstererek açıklama sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Cities that have a history as a capital or an important trade center, has its own complex structure. If the historical city center was functionalized as a commercial district, it has been experienced social, cultural, environmental and economical subjects throughout centuries. This situation creates strong impacts as newly created contexts likewise political, public and architectural. These contexts generally not thought together, but they should be analyzed and investigated together for a sustainable future for the historical city centers. As a historical city center, Kemeralti-Izmir went through those historical influences and it has its own problematic courses within those contexts. This study aims to explain urban conservation contexts in historical city centers with analyzing the Kemeralti district in Izmir. Izmir Metropolitan Municipality plans large plotted urban regeneration projects for the certain are that they formed as a result of their examinations. The area separated sub areas according to their functions for better understanding and planning. This paper will approach to the case from the beginning and explaining urban regeneration for better understanding, also continue with the Kemeralti districts specific cases; examination of the area will be also parallel to its different contexts and historical background.