Güneş enerji sistemleri ve güneş yatırımları için doğru ve güvenilir bir yol haritası oluşturulması
Solar energy systems and creating correct and reliable roadmap for solar investments
- Tez No: 527866
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SÜLEYMAN SUNGUR TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Artan enerji talebi, güneş, rüzgâr, biokütle gibi alternatif enerji kaynaklarına ve bu kaynakların etkin bir şekilde kullanılmasına yönlendirmiştir. Ancak, yatırım yapılırken doğru ve güvenilir bir yol izlemek, verimlilik ve işletme kolaylığı açısından çok önemlidir. Güneş enerjisinden elde edilen elektrik enerjisi, sadece şehirlerde değil köy, kasaba, bağ evleri gibi nüfus yoğunluğunun az olduğu yerlerde de kullanılmaktadır. Yapılan çalışma, şebeke bağlı güneş yatırımları için doğru ve güvenilir tasarım yapılmasını, toplam elektrik üretimini etkileyen tasarım kriterlerinin saplanmasını, malzeme seçim kıstaslarını ön plana çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Increased energy demand has led to use alternative energy sources such as solar, wind, and biomass, and the efficient use of these resources. However, it is very important to follow the correct and reliable way of investing in terms of efficiency and operational convenience. Electricity from solar energy is used not only in cities but also in places where population density is low, such as villages, towns, vineyards. The thesis focuses on accurate and reliable design for grid-connected solar investments, design criterias that is affecting total electricity production and the selection criteria of solar equipment.