Türkiye'de iç borçların sermaye piyasasına etkileri
- Tez No: 52789
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CELAL KÜÇÜKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET 1980 sonrasında Türkiye'de, bütçe açıklarının iç borçlanmayla finansmanına ağırlık verilmesi sonucunda, artan iç borç/GNP oranı nedeniyle, özel kesim kaynaklarının kamu kesimine aktarıldığı ve bunun sonucunda da özel kesim finansmanının olumsuz etkilendiği iddia edilmektedir. Bu çalışmada hisse senetleri, özel kesim için önemli bir finansman kaynağı kabul edilerek, iç borçların miktar ve faiz oranlarında ortaya çıkan artışın, hisse senetlerinin ortalama fiyatını yansıtan İMKB indeksini nasıl etkilediği araştırılmıştır. Bu amaçla, tek taraflı Granger nedensellik testi kullanılarak, Ricardocu Denklik hipotezi Türkiye için test edilmiştir. Bu hipoteze göre kamu harcamaları sabitken, devletin harcamalarını vergi yerine borçlanma ile finanse etmesinin, tüketimi, faiz oranını ve serveti etkilemediği iddia edilmektedir. Yani hipotez devletin finansman kararlarının bu değişkenler üzerinde etkisiz olduğunu ima etmektedir. Analizin sonucunda Türkiye için hipotez reddedilememiştir. Bu sonuç Türkiye'de maliye politikasının, hisse senetlerinin belirlenmesinde herhangi bir rolü olmadığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY As a result of the increase in the financing of budget deficits through domestic debt in the post-1980's, the domestic debt per GNP ratio had also indicated a substantial increase. It was claimed that changes had resulted in a greater transfer of funds to the public sector out of the resources of private sector, which in-turn had caused a financial shortage by the private enterprices. The present work investigates the effect of the increases in the amount and accrued interest of domestic debt upon the average prices of financial assets, where the average prices were assumed to be reflected by the IMKB index. For purpose of analysis, one sided Granger causality test in order to varify the Ricardian equivalence hypothesis was applied to Turkish data. The hypothesis asserts that - given a constant level of public expenditures- the government expenditures that are financed by domestic debt instead of tax receipts would be indifferent to the formation of consumption level, wealth and interest rate. The analysis had shown that the mentioned hypothesis can not be rejected for Turkey. Thus it is to conclude that the Turkish financial policies would not play an important role in the determination of financial asset prices.