İnsan-mekan-doğa etkileşiminin sürdürülebilir bir öğretisi olarak biyofilik tasarım
Biophilic design as a sustainable precept of human-site-nature interaction
- Tez No: 527900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çalışmanın ilk basamağında, mimarlıkta insan-mekan-doğa ilişkileri kapsamında, kavramsal ve kuramsal incelemeleri kapsayan literatür araştırması yer alacaktır. Literatür araştırmaları, insan-doğa etkileşimi, mekan algısı, fiziksel çevre, insançevre ilişkisi, doğa-kültür ilişkileri gibi kavramların tarihsel süreci ve bugünkü durumu hakkında bilgi içeren yüksek lisans tezleri, süreli yayınların bu konu ile ilgili dosyaları, çeşitli makaleler ve internet üzerinden de ulaşılabilen çeşitli sunumlar ile oluşturulacaktır. İlk bölümde, insan-doğa etkileşimi ve mekanın ortaya çıkışı ele alınarak, mekan algısı, çevre etkileşimi ve mekan kültür ilişkisi bütününde değerlendirilecektir. İkinci bölümde doğa temelli tasarım yaklaşımları ele alınacak, doğa temelli tasarım kavramları örnekler ile desteklenerek açıklanacaktır. Söz konusu tasarım kavramlarının karşılaştırılması sonucu, Biyofilik Tasarım'ın önemi vurgulanarak, bir sonraki bölümde içeriği genişletilecektir. Üçüncü bölümde biyofiliya kavramı ve biyofilik tasarım teorisi kapsamında, biyofiliya, biyofilik tasarım, biyofilik kent kavramları hakkında literatür taramaları, yapılan araştırmalar sonucu insanlar üzerindeki olumlu etkileri araştırılacak, insandoğa- mekan etkileşimine dikkat çekilecektir. Bu etkiler araştırma bulguları ile desteklenerek, tasarım modelinin farklı yapılarda kullanımının insan üzerindeki etkileri vurgulanacaktır. Mimari tasarım ve çevre ile kurulan ilişkinin önemi vurgulanarak, biyofilik tasarım örneği kapsamında, F.L. Wright Şelale Evi incelemesi sunulacaktır. Dördüncü bölümde, sürdürülebilirlik çerçevesinde biyofilik şehir anlayışının oluşmasında etken olarak çevre bilinci ve eğitimin önemi vurgulanacak, okul öncesi eğitim ve eğitim mekanları üzerine yapılan araştırmalar ve teorilerin biyofilik tasarım anlayışıyla ilişkilendirilmesi hakkında çeşitli veriler ışığında çıkarımlar sunulacaktır. Araştırmanın temeli, belirlenecek hipotezlerin desteklenmesi bağlamında, mevcut yapılaşma ile ideal yapılaşma ve eğitim arasındaki farkların ortaya çıkarılarak temellendirilmesi yöntemine dayanacaktır. Sonuç bölümünde ise konu, elde edilen veriler ve kuramsal bilgilerden çıkarımlar ile irdelenecek, tartışma ve sonuçlara ulaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
In the first step of the study, a literature survey covering conceptual and theoretical studies will be included in the context of human-space-nature relations in architecture. Literature researches, includes master theses about the historical process and present situation of concepts such as human-nature interaction, space perception, physical environment, human-environment relation, nature-culture relation, files related to this issue of periodicals, various articles and internet will be formed with various presentations that can also be reached. In the first part, the relation between site-environment interaction and site-culture will be evaluated on the basis of human-nature interaction and the emergence of site. In the second part, nature-based design approaches will be covered and naturebased design concepts will be explained with supporting examples. The result of comparing these design concepts will emphasize the importance of Biophilic Design and the content will be expanded in the next section. In the third chapter, biophilia, biophilic design, literature reviews about the concepts of biofilia, positive effects on the resultant researches will be investigated and human-nature-space interaction will be highlighted. These effects will be supported by research findings, emphasizing the effects of the human being on the design model in different structures. By emphasizing the importance of the relationship with the architectural design and the environment, under the example of biophilic design, F.L. Wright Waterfall House will be presented. In the fourth chapter, in the light of various data on the relation of researches and theories on pre-school education and education places with biophysical design concept will be presented, emphasizing the importance of environmental awareness and education as a factor in the development of biofilm city concept in the framework of sustainability. The basis of the research will be based on the method of establishing the differences between the current settlement and the ideal settlement and education in the context of supporting the hypotheses to be determined. In the conclusion section, the subject will be discussed with the conclusions from the obtained data and theoretical information, and will be delivered to the discussions and results. Design must merges modern architecture with the preservation of traditional culture and a deep respect for nature, art and the future whilst honouring people's desire for a space that is meaningful to themselves. The time spending inside, between and around buildings is an important part of human lives. The effect of that time plays a significant role in our human psychology. If there is no care, people might get used to this way of living and allow it to take away from their quality of life. The awareness must keep together. Architecture is not only about bringing building materials together to complete a physical structure. Every line drawn, every material chosen should be unique to their user and that they should cater to a need for genuine comfort and beauty. A meaningful life starts when we realise that nature, culture, art and the future belong to all of us. If architecture provide with a meaningful environment, that will be a constant source of inspiration, the relationship with nature can keep strength together.