Ground state energy of the fröhlich polaron as a function of dimensionality and the phonon coupling strength
Boyutun ve phonon bağlanma kuvvetinin fonksiyonu olarak fröhlich polaronun temel durum enerjisi
  1. Tez No: 527909
  2. Yazar: HAMDİ BURAK BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. ZEKİ ATİLLA ERÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Fröhlich polaronun temel durum enerjisini, Devresee ve diğerlerinin öne sürdüğü polaron deneme dalga fonksiyonunu kullanarak [1], phonon bağlanma kuvvetinin oldukça çeşitli değerleri için, varyasyonel bir yaklaşım ile tahmin ediyoruz. Boyutu iki ile üç arasında değişen bir polaronun bağlanma enerjisini hesaplıyoruz. Elde ettiğimiz sonuçları Kuvvetli ve Zayıf Bağlanma kuramları ile kıyaslıyoruz. Sonuç olarak, kuvvetli bağlanma rejiminde, mevcut çalışmanın temel durum enerjisinin üst sınırını dikkate değer bir biçimde geliştirdiğini gözlemliyoruz.
Özet (Çeviri)
We use the trial polaron wave function introduced by Devreese et al. [1] to estimate the ground state energies of the Fröhlich polaron over a broad range of the phonon coupling strength by a variational approach. We calculate the binding energy of the polaron as a function of dimensionality interpolating between two and three dimensions. We compare these results with the outcomes obtained by the Strong and Weak Coupling Theories and conclude that in the strong coupling regime, the present work leads to a significantly improved upper bound for the ground state energy.