Anne ve babaların 3-6 yaş dönemindeki çocuğun cinsel gelişim ve cinsel eğitim konusundaki bilgi düzeyleri
The Knowledge of adults on sexual development and education of children between ages 3-6
  1. Tez No: 52791
  2. Yazar: ZEHRA YELKEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÖNÜL ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Psychology, Social Services
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET İnsan cinselliği, döllenmeden ölüme kadar uzanan bir süreçtir. Cinsellik; bedensel, psikolojik, sosyal, kültürel ve ekonomik boyutları olan bir davranış biçimidir. Kişilerin cinsiyetle ilgili görüşleri, davranışları oldukça küçük yaşlarda şekillenmekte ve bu dönemde anne- baba çocuğun yaşamında önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle çocuğa anne t aba tarafından verilecek cinsel eğitim büyük önem taşır. Anne-babaların çocuğa cinsel eğitim verebilmeleri onların, çocuğun cinsel gelişimi ve cinsel eğitimi hakkında bilgili olmalarıyla mümkündür. Bu araştırmada; anne ve babaların, üç-altı yaş dönemindeki çocuğun cinsel gelişimi ve cinsel eğitimi konusunda bilgi düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Anne ya da baba olma durumu, öğrenim durumu, meslek durumu, çocuğun cinsiyeti, çocuğun yaşı, çocuğun ailenin kaçıncı çocuğu olduğuna göre cinsel gelişim ve cinsel eğitim bilgi düzeyi arasında fark olup olmadığı belirlenmeye çalışılmış, araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada önemi belirtilen konuların ortaya konulması için araştırmacı tarafından geliştirilen ve iki ayrı bölümden oluşan bilgi formu kullanılmıştır. Toplanan bilgilerin frekans ve yüzdeleri hesaplanmıştır. Verilerin çözümlenmesi konusunda %' testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular ele alınmış, yorumlanmış ve çeşitli önerilerde bulunulmuştur.Bu araştırmaya; Altındağ Belediyesi sınırları içerisinde bulunan ve Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü Aydmlıkevler Kreşi'nden 91 ve Ankara Eğitim Hastanesi Kreşi'nden 76 olmak üzere bu araştırmada toplam 167 çocuğun anne ve babası katılmıştır. Anne ve babaların cinsel gelişim ve cinsel eğitim bilgi düzeyi açısından karşılaştırılmalarına yönelik bulgular ışığında şunları söylemek mümkündür. Öğrenim ve meslek durumlarına göre, annelerin ve babaların cinsel gelişim ve cinsel eğitim bilgi düzeylerinde fark olduğu tespit edilmiştir. Anne ya da baba olma durumu, çocuğun cinsiyeti, çocuğun yaşı. çocuğun ailenin kaçıncı çocuğu olduğuna göre, annelerin ve babaların cinsel gelişim ve cinsel eğitim bilgi düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Human sexuality is a process which appears in fecundation and continues till death. Sexuality is a kind of behavior which has physical, psychological, social, cultural and economical dimensions. Views andbehaviors of individuals about sexuality are being formed at an early age and parents play an important role in child's life during these period. For thisreason, sexual training which is given by parents is quite important. Being able to give an accurate sexual training is possible when parentsare aware of the sexual development and training of a child. This research which is carried out in order to determine the level of parents' knowledge about the sexual development and training of a 3-6 year old child. In this research these subjects were taken into account; in accordancewith being mother and father, educational and professional level, gender and age of a child, being either first or second child of a family are important factors for level of parent's knowledge about the sexual development andtraining or not and survey method has used. In order to indicate the importance of these subjects, a knowledge formwhich consists of two parts developed by the researcher was used. The frequency and percentage of the data was accounted. And x2 test was used for the analysis of these findings. The data gained at the end of this research was handed interpretended and some advices were given.In this research, 91 parents were made contact with in Aydmhkevler creche and 76 parents in creches of Ankara Training Hospital in total (167 parents) which are contained by National Health insurange institutions in Altındağ municipality border. By the help of finding on the comparison of parents level of knowledge about sexual development and training, it is possible to say these Parents knowledge of sexual development and training depends on their education level and their proffessions. When parents' level of knowledge about sexual development and training is compared among the parents in this research, this differance could not be found meaningful.