Gelişmekte olan hisse senedi piyasaları
Emerging stock markets
- Tez No: 52792
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA İPÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Çalışmanın birinci bölümünde gelişmekte olan piyasalar, piyasa kapitalizasyonu, işlem hacmi, piyasa dönüş oranı, piyasaya kote yedi şirket sayısı ve yeni ihraçlar, hisse senedi piyasalarının ulusal ekonomideki yer), yoğunlaşma, yabancı yatırımcıya açıklık v.b. kriterler kullanılarak değerlendirilmeye ve mümkünse ortak özellikleri verilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde gelişmekte olan piyasaların 1984-1993 döneminde göstermiş oldukları gelişmelere değinilmiştir. Üçüncü bölümde, gelişmekte olan piyasalarda, gelişmeyi hazırlayan ve gelişmeye sebep olan faktörler ayrı başlıklar altında değerlendirilmiştir. Makro ekonomik gelişmeler, şirketlerin kaynak yapılan, finansal liberalleşme, sermaye piyasalarının düzenlenmesi, uluslararası sermaye akışları, teknolojik gelişmelerin ve özelleştirmenin gelişmekte olan piya salar üzerindeki etkileri ayrı ayrı incelenmiştir. İMKB'nin Türk ekonomisindeki yeri ve önemi, finans sektöründeki payı ve gelişmekte olan bir piyasa olarak daha önceki bölümlerde verilen bilgiler çerçevesinde analizine dördüncü ve son bölümde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the first part of the study, emerging stock markets are evaluated by using the criterias such as, market capitalization, trading volume, market turn over, number of quoted companies to the market and new issues, the share of the stock markets in the national economy, market concentration, openness of markets to foreign investors and act.. By using these criterias, the common characteristics of the emerging stock markets, if possible, are tried to be given. In the second part of the study, the development of emerging stock markets during the perod of 1984-1993 is summarized. In the third part, the factors that prepare and cause the development of emerging stock markets are evaluated.The impact of factors such as, macro economic developments, capital structure of companies, financial liberalization, regulation of stock markets, international capital flows, technological developments and privatization, on the emerging stock markets are evaluated seperately. The importance of İSE (istanbul Stock Exchange) in the national economy, It's share in the financial system and as an emerging stock market It's analysis in the light of the previous parts of the study are given in the forth and last part of the study.