Ebeveynlerin çocuk yetiştirmeye yönelik tutumları ile çocuk istismarı ve ihmali hakkında bilgi ve farkındalık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between parents' attitudes towards parenting and their knowledge and awareness about child neglect and abuse
  1. Tez No: 686479
  2. Yazar: MELİS AY YÜZÜGÜLDÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURPER ÜLKÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Araştırmanın amacı, ilk çocukluk döneminde (3-6 yaş) çocuğu olan anne babaların, çocuk yetiştirirken benimsedikleri tutumlar ile çocuk istismarı ve ihmaline yönelik farkındalık düzeyleri arasındaki ilişkinin sosyo-demografik özelliklere incelenmesidir. Araştırma doğrultusunda İstanbul ilinde iki okul öncesi kurumunda eğitim gören 3-6 (36-72 ay) yaşında çocuğu olan ebeveynlerden; araştırmaya katılmaya gönüllü olan 195'i kadın, 9'u erkek olmak üzere toplamda 204 ebeveyne üç adet ölçek uygulanmıştır. Uygulanmış olan ölçekler; Ebeveyn Çocuk İhmal ve İstismarı Farkındalık Ölçeği (EÇİFÖ), Anne-Baba Tutum Ölçeği (ABTÖ) ve sosyodemografik bilgi formundan oluşmaktadır. Elde edilen bulgular anne baba çocuk yetiştirme tutumları alt boyutları ve ebeveynlerin çocuk ihmali ve istismarı farkındalık alt boyutları arasındaki ilişki incelendiğinde; ebeveynlerin demokratik tutum sergileme oranları arttıkça fiziksel istismar, duygusal istismar ve ihmal alt boyutlardaki farkındalık düzeyleri de artmaktadır. Baskıcı ebeveyn tutumu arttıkça fiziksel istismar, duygusal istismar, cinsel istismar ve ihmale yönelik farkındalık düzeyi azalmaktadır. Aşırı hoşgörülü ebeveyn tutumu arttıkça fiziksel istismar, duygusal istismar ve ihmale yönelik farkındalık düzeyi azalmaktadır. Ebeveynlerin çocuk istismarı ve ihmali farkındalık düzeyleri arttıkça, demokratik tutum puanları da artmıştır. Ebeveynlerin çocuk istismarı ve ihmali farkındalık düzeyleri arttıkça baskıcı otoriter tutum ve aşırı hoşgörülü tutum puanları azalmaktadır. Elde edilen bulgular sosyodemografik bilgilere göre incelendiğinde, katılımcıların cinsiyet, yaş ve ihmal/istismar konusunda eğitim alma durumlarına göre Anne Baba Çocuk Yetiştirme Tutumları Ölçeği alt boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Aynı zamanda ihmal/istismar konusunda eğitim alma durumlarına göre Ebeveynlerin Çocuk İhmali ve İstismarı Farkındalık Ölçeği alt boyutları ortalama puanları açısından anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Ebeveynlerin Çocuk İhmali ve İstismarı Farkındalık Ölçeğinde ebeveynlerin yaşları arttıkça çocuk istismarı ve ihmaliii farkındalık puanları düşmektedir ve cinsiyet durumuna bakıldığında, kadınların fiziksel istismar farkındalık puan ortalamaları erkeklerin puanlarından daha yüksektir. Öğrenim durumuna bakıldığında, fiziksel istismar, duygusal istismar, demokratik tutum ve baskıcı tutum alt boyutunda anlamlı fark bulunmuştur. En çok lise mezunu ebeveynlerin demokratik tutumu benimsedikleri, üniversite mezunu ebeveynlerin baskıcı tutumu benimsemedikleri, fiziksel ve duygusal istismara yönelik en yüksek ortalamaya sahip oldukları bulunmuştur. Ebeveyn farkındalık ölçeği toplam puanları arasında en yüksek toplam puana üniversite mezunları; en düşük toplam puana ilkokul mezunları sahiptir. Gelir durumuna bakıldığında baskıcı tutum alt boyutunda, Ebeveynlerin Çocuk İhmali ve İstismarı Farkındalık Ölçeği genel bilgi alt boyutunda ve duygusal istismar alt boyutunda anlamlı farklılıklar vardır. Bu çalışmanın önemi; ebeveynlerin çocuk istismarı ve ihmaline yönelik farkındalıkları ile çocuk yetiştirirken benimsedikleri tutumlar arasında ilişki olduğuna dikkat çekmektir. Ebeveynlerin çocuk istismarı ve ihmaline yönelik bilinçlenmesiyle birlikte benimsedikleri ebeveyn tutumunun farkına varmasını sağlayarak, demokratik tutuma yönlendirilmesi açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the socio-demographic characteristics of the relationship between the attitudes adopted by parents who have children in their first childhood (3-6 years) while raising their children and their awareness of child abuse and neglect. In line with the research, among the parents who have 3-6 (36-72 months) children studying in two pre-school institutions in Istanbul; Three scales were applied to a total of 204 parents, 195 of whom were female and 9 were male, who volunteered to participate in the study. The scales applied; It consists of Parent Child Neglect and Abuse Awareness Scale, Parent Attitude Scale and sociodemographic information form. When the findings were examined, the relationship between parents 'child rearing attitudes sub-dimensions and parents' child neglect and abuse awareness sub-dimensions were examined; As the democratic attitude rates of parents increase, the level of awareness in the sub-dimensions of physical abuse, emotional abuse and neglect also increases. As the oppressive parental attitude increases, the level of awareness of physical abuse, emotional abuse, sexual abuse and neglect decreases. As the overly tolerant parental attitude increases, the level of awareness of physical abuse, emotional abuse and neglect decreases. As the parents' awareness of child abuse and neglect increased, their democratic attitude scores also increased. As the parents' awareness of child abuse and neglect increases, their oppressive authoritarian attitude and excessively tolerant attitude scores decrease. When the obtained findings were analyzed according to sociodemographic information, no statistically significant difference was found between the sub-dimensions of the Parent Child Rearing Attitudes Scale according to the participants' gender, age, and their education on neglect / abuse. At the same time, no significant difference was found in terms of the average scores of the sub-dimensions of the Parents' Child Neglect and Abuse Awareness Scale according to their education about neglect / abuse. In Parent Child Neglect and Abuse Awareness Scale, as the age of the parents increases, the child abuse and neglect iv awareness scores decrease and when looking at the gender status, the physical abuse awareness score averages of the women are higher than the scores of the men. Considering the educational status, a significant difference was found in the physical abuse, emotional abuse, democratic attitude and oppressive attitude sub-dimension. It was found that most high school graduate parents adopt a democratic attitude, university graduate parents do not adopt a repressive attitude, and have the highest average of physical and emotional abuse. University graduates have the highest total score among parental awareness scale total scores; Primary school graduates have the lowest total score. In terms of income, there are significant differences in the oppressive attitude subdimension, the general knowledge sub-dimension of Parent Child Neglect and Abuse Awareness Scale, and the emotional abuse sub-dimension. The importance of this study; To draw attention to the relationship between parents' awareness of child abuse and neglect and their attitudes while raising children. It is important in terms of directing the parents to a democratic attitude by making them aware of the parental attitude they have adopted together with the awareness of child abuse and neglect.