Experimental comparison of mechanical and fatigue strength of threads which are machined by punch tap, thread milling and cold forming tap processes
Punch Tap, diş frezesi ve ovalama kılavuz yöntemleri ile açılmış dişlerin yorulma dayanımı ve diş mukavemetlerinin deneysel karşılaştırılması
- Tez No: 527912
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET OKAN GÖRTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Yeni geliştirilen“Punch Tap”prosesi ile deliklere iç dişler, konvansiyonel diş frezesi ve ovalama (ezme) kılavuzu proseslerinin çalışma prensiplerinin kombinasyonu şeklinde açılmaktadır. Bu durumu iki konvansiyonel prosesin avantajlarını birleştirmekte ve imalata sürelerinin büyük oranda kısaltmaktadır. Ancak“Punch Tap”prosesi kullanılması halinde, vidalı bağlantılar için önemli olan iki özellik, mekanik ve yorulma dayanımının nasıl olduğu bilinmemektedir. Bu nedenlerle önerisi verilen tezde alüminyum 6061 alaşımında, konvansiyonel yöntemler olan diş frezeleme ve ovalama (ezme) kılavuzu yardımı ile açılan dişlerin yorulma dayanımı ve diş mukavemetlerinin yeni teknoloji olan Punch Tap ile açılan dişler ile deneysel olarak karşılaştırılması planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Recently developed“punch tap”process is a combination of conventional thread milling and cold form tapping processes. This Process is mixing the advantages of two conventional methods and reducing the production times in an efficient way. however, there is no information about mechanical and fatigue strength of internal threads which are produced by punch tap. on this master thesis, mechanical and fatigue strength of internal threads which are produced by punch tap is going to compare with thread milled and cold form tapped threads on Aluminum alloy 6061.