Alahan Manastırın (Karaman-Mut)
Alahan Monastery (Karaman-Mut)
- Tez No: 527927
- Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Mersin konumu itibariyle birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetler geride birçok eser bırakmıştır ve bunların bazıları günümüze kadar ulaşabilmiştir. Bunlar arasında Erken Bizans Dönemi'nde yapılmış olan Alahan Manastırı günümüze büyük oranda sağlam şekilde ulaşmıştır. Manastır kompleksi batı kilise, doğu kilise, vaftizhane, keşiş hücreleri, mezar yapıları ve sütunlu yolu ile birlikte günümüze kadar gelebilmiştir. Kaynağını Hıristiyanlığın ilk evrelerinden alan manastır hareketi ilk olarak münzevi yaşam tarzıyla başlamış zamanla sistemli bir hale gelmiş ve büyük boyutlarda manastırlar inşa edilmiştir. İnşa edilmiş manastır yapıları mimari ve süsleme özellikleri ile yapıldıkları dönemin özelliklerini yansıtmaktadırlar. Yapılan araştırma dört bölüm halinde gerçekleştirilmiştir. Bölgenin coğrafi konumu ve tarihçesi, manastırların ortaya çıkışı ve gelişim süreci, katalog kısmı ve karşılaştırma değerlendirme bölümü şeklinde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mersin thank to its location, has been home to many civilizations. Those civilizations have left many monuments, some of which have remained to today. Of them, Alahan Monastery, built during the early Byzantion Era, has reached to today in substantially well-preserved. The monastery complex has reach to the date with its western church, eastern church, batistery, priest cells, cemetery constructions and the road with columns. Orijinating in the first stages of Christianity, the monastery movement initially started with a secluded life style and in time became more systematic and colossal monasteries were built. In terms of the architecture and ornamentation styles, the monastery constructions reflect the features of the era in which they were buit. The study was carried out in four sections. The sections compose of the geographical features and history of the region, the rise and development process of the monasteries, the catalog part and the comparison and evaluation sections.