Dağlık Kilikia/Isauria bölgesi Geç Antik dönem Ion kymationları
  1. Tez No: 740368
  2. Yazar: EMİNE KARAAHMET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Dağlık Kilikia/Isauria Bölgesi coğrafi bakımdan güneyde Korakeison'dan başlayıp Lamos nehrine (Limonlu) kadar uzanmaktadır. Kuzeyde Orta Torosların iç Anadolu'ya bakan kuzey kesimine kadar sınır oluşturmaktadır.“Dağlık Kilikia/Isauria Bölgesi Geç Antik Dönem Ion Kymationları”başlıklı yüksek lisans tezi kapsamında söz konusu bölgede dini yapılarda bulunan 21 ion kymationu değerlendirmeye alınmıştır. Bölge içinde bulunan ve Geç Antik Dönem'e tarihlenen ion kymationlarının yer aldığı yapı türleri katedral, kiliseler, lahit ve manastırdır. Bu mimari yapılarda ion kymationlarının bezendiği mimari eleman türleri ise arşitravlar, levha parçaları, frizler, kapı lentoları; kompozit, korinth, impost ve monolit sütun başlıkları; impostlar, konsollar, kornişler, lahit teknesi ve postament kaideli sütunlardır. Ion kymationu bezemeli mimari elemanlar ve yapıların bulunduğu yerleşimler: Adrassos, Alahan, Cambazlı, Işıkkale, Karakabaklı, Korykos, Köşkerli, Meryemlik ve Ömeroğlu'dur. Geç Antik Dönem ion kymationları tez çalışmasında tipolojik olarak altı grupta değerlendirilmektedir. İlk defa bu çalışma ile birlikte Dağlık Kilikia Geç Antik Dönem ion kymationları bir arada değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The region of Rough Cilicia/Isauria geographically starts from Korakeison in the south and extends to the Lamos river (Lemon). In the north, it forms a border up to the northern part of the Central Taurus Mountains facing Central Anatolia. Within the scope of this master's thesis titled as the“Late Antique Period Ionic Kymations of the Rough Cilicia/Isauria Region”21 Ionic kymations found in civil-religious structures in question were evaluated. The building types in the region, which include the Ionic cymations dating to the Late Antique period, are cathedral, churches, sarcophagus and monastery. The architectural element types decorated with Ionic kymations in these architectural structures are architraves, plate fragments, friezes, door lintels; composite, corinthian, impost and monolith capitals; The impost is the consoles, the cornices, the sarcophagus and the post-base columns. The location of the settlements where these architectural elements and structures decorated with Ionic cymation are found is as follows: Adrassos, Alahan, Cambazlı, Işıkkale, Karakabaklı, Korykos, Köşkerli, Meryemlik and Ömeroğlu. Late Antique Period ionic kymations are typologically evaluated in six groups in thise thesis study. The Late Antique Period Ionic kymations of Rough Cilicia/Isauria were evaluated together for the first time in this study.