Yeni Asur İmparatorluğu'nda ideoloji, propaganda ve isyanlar
Ideology, propaganda and rebellions in the Neo-Assyrian Empire
- Tez No: 527946
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ DURMUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 365
Özet
MÖ 934 – 612 yılları arasında büyük bir imparatorluk kuran Yeni Asur kralları idari, ekonomik ve askeri açıdan başarılı bir organizasyon meydana getirmişlerdir. Ancak Asur krallarının etkin bir imparatorluk ideolojisinin savunucuları olmaları, onları çağdaşları olan krallardan farklı kılmaktadır. Yeni Asur İmparatorluğu dönemindeki birçok uygulama imparatorluk ideolojinin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştı. İdeolojinin merkezinde ise kral bulunmaktaydı. Kral yaptığı her işi tanrı adına yaptığını iddia ederek, icraatlarına yasal bir dayanak oluşturmaktaydı. Bu süreç planlı bir şekilde ustaca yürütülmekteydi. İdeolojik fikirlerin geniş insan topluluklarına ulaştırılması ise başarılı propaganda araçlarıyla mümkün olmaktaydı. İmparatorluk yazıtları ve saray rölyefleri Asur imparatorluk ideolojisinin en etkili propaganda araçları konumundaydı. Asur emperyalist düşünce yapısının bir sonucu olarak ortaya çıkan uygulamalar, Asur'a bir takım avantajlar sağlarken, işgal edilen toprakların haklarının birçok açıdan sömürülmesini içeriyordu. Bu durum çeşitli bölgelerde Asur'a karşı muhalif seslerin yükselmesine ve çeşitli isyanların çıkmasının neden olmuştur. Bu çalışmayla, Asur İmparatorluğu'nun ideolojik temelleri, Asur yayılımı, Asur propaganda araçları ve Asur emperyalizminin bir sonucu olarak cereyan eden ayaklanmalar gibi birbiriyle ilişkili olduğu düşünülen konulara detaylı bir açıklama getirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Neo-Assyrian kings, who established a great empire between 934 - 612 BC, originated a successful organization in administrative, economic and military terms. However, that Asyrian kings support an active empire ideology makes them different from their contemporaries. Many implementation in the era of the Assyrian Empire emerged as a result of imperialist ideology. In the center of the ideology was the king. The king placed a legal basis for his actions, claiming that he had done everything in the name of God. This process was carried out skillfully in a planned manner. The ideological ideas to be delivered to large communities of people was possible by means of successful propaganda tools. Imperial inscriptions and reliefs of the palace were the most effective propaganda tools of the Assyrian imperial ideology. The implementation that emerged as a result of the Assyrian imperialist thought structure provided a number of advantages to Assyria and included the exploitation of the rights of the occupied territories in many ways. This situation caused to rise opposition voices against Assyria in various regions and the emergence of various rebellions. The aim of this study is to provide a detailed explanation of the issues that are thought to be related to each other, such as the ideological foundations of the Assyrian Empire, the Assyrian's expantion, Assyrian propaganda tools and the riots that emerged as a result of Assyrian imperialism.