Tarihi Bayburt Yakutiye (Yeni) Camisi'nin dinamik performansının belirlenmesi
Determination of the dynamic performance of historic Bayburt Yakutiye (Yeni) Mosque
  1. Tez No: 527948
  2. Yazar: KEZİBAN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA ARTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Binlerce yıllık geçmişe sahip olan tarihi yapılar deprem gibi beklenmedik doğal afetlerin yanı sıra yapı malzemesinin dayanımını yitirmesi, zamana bağlı deformasyonlar, zemin oturmaları, sel felaketleri, yangınlar, savaşlar nedeniyle de zarar görmekte ve yıkılmaktadır. Tarihi yapıların korunması ve onarılması için öncelikle yapısal davranışının tam olarak bilinmesi gerekir. Bu çalışmada; Bayburt ili merkezinde bulunan, 1913-1915 yılları arasında inşa edilmiş tarihi Bayburt Yakutiye (Yeni) Camisi'nin SAP2000 programında üç boyutlu sonlu eleman modelini oluşturarak dinamik performansının belirlenmesi ve bazı gerçek deprem kayıtları uygulayarak taşıyıcı sistemin yapısal davranışının irdelenmesi amaçlanmıştır. Yapının analiz sonuçları incelendiğinde düşey yükler altında herhangi bir risk teşkil edecek duruma rastlanmamış ve yapının düşey yükleri güvenle taşıdığı sonucuna varılmıştır. Dinamik analizler neticesinde genel olarak yapının depreme karşı sergilediği performansın iyi olduğu fakat kauçuk izolatörlerle güçlendirilmiş modelin daha iyi performans sergilediği açıkça görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Historical buildings with thousands of years of past are damaged and destroyed due to unexpected natural disasters such as earthquakes, as well as loss of strength of building materials, time-dependent deformations, ground subsidence, floods, fires and wars. For the preservation and restoration of historical buildings, firstly the structural behavior of the building must be known. In this study; it is aimed that to determine the dynamic performance of Bayburt Yakutiye (Yeni) Mosque built between 1913 and 1915 in Bayburt province center, by using SAP 2000 program and to investigate the structural behavior of the bearing system by applying some real eartquake records. When the analysis results of the construction are analyzed, it can be concluded that there is no risk under vertical loads and that the construction carries the vertical loads safely. As a result of the dynamic analysis, it is clear that the overall performance against depression is good, but the rubber insulator-reinforced model performs better.