The ınvestment performance of a pension fund's individual ınvestors: A behavioral finance approach
Emeklilik hesabı yatırımlarının performans analizi: Bir davranışsal finans yaklaşımı
- Tez No: 527964
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHAP BURAK SALTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tezde, emeklilik hesaplarından elde edilen verileri kullanarak kişilerin portföy seçimini ve alım satım özelliklerini inceledik. Veriler, 2008-2013 yılları arasında yaklaşık 17000 bireyin hesabını içermektedir. Cesitli ve verimsiz gözüken yaklaşımlar gözlenmiştir. Bireylerin çoğu varlıklarının herhangıbir bölümünü hisse senetlerine ayırmamıştır. Zaman ilerledikçe ortalama hisse senedi tahsisinin arttığı gözlemlenmiştir. Evli olmayan insanlar portföylerinde daha fazla hisse senedı fonu tutarlar. Literatürle paralel olarak, orta yaşlıbireyler (35-44) en çok portföyünde hisse tutan gruptur. Farklı cinsiyetler arasındakı hisse tutuş miktarlarında bir farklılık gözlemlenmemektedir. Al-sat alışkanlıklarına gelince, erkekler ve evli insanlar, karşıtlarından çok daha fazla al-sat yapıyorlar. Buna ek olarak, 44-54 yaş arasındaki insanlar önemlı ölçüde daha fazla al-sat yapmaktadirlar. Ayrıca, emeklilik hesaplarının yönetiminde bir başka verimsizlik kaynağı olan portföy değişikliği kararlarında yüksek düzeyde bir oto-korelasyon gözlemledik. Buna ek olarak bireysel emeklilik fonu yatırımcılarının performanslarını değerlendirdik. Plandaki insanların çoğunluğu herhangıbir risk almamakta, düşük getiri elde etmekte ancak yüksek Sharpe oranları elde etmektedir. Ayrıca, davranışsal verimsizliklerden kurtulabilmeye ve portföylerin performansını iyileştirmeye imkan sağlayacak basit bir al-sat algoritması kurgulamak amacıyla getiri öngörülebilirliği üzerinde çalıştık. Genel olarak, klasik yöntemlerle kısa vadede çok az öngörülebilirlik bulduk. Yatırım ufkunu arttırdıkça, öngörülebilirlik literatürüne paralel olarak öngörülebilirliğin arttığını gözlemledik. Finansal entelektüelliği olmayan ve davranışsal olarak verimsiz olan bireysel yatırımcıların, portföylerinin performansını iyileştirmek için otomatik algoritmaların yardımının kullanılabileceğini öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we investigated the portfolio choice and trading characteristics of individuals using data from pension accounts. The data contains nearly 17000 individuals' accounts during the years 2008-2013. Various and seemingly inefficient patterns are observed. We observed that as the time flows, average equity allocation increases. Not-married people significantly hold more equity in their portfolios. Individuals who are middle aged(35-44) hold equity in their portfolio most. We could not find a difference in the equity allocation characteristics between different genders. As for trading habits, males and married people significantly trade more than their opposites. In addition, people who are between age 44-54 trade significantly more. Moreover we observed high serial correlation in portfolio change decisions. Briefly, equity allocation and trading decisions are affected by demographic characteristics, also there is serial correlation in that decisions. These habits constitute behavioral biases. Furthermore, we assess the performances obtained by the individual pension fund investors. Majority of the people in the plan do not take any risk, thus obtain low return but high Sharpe ratios. We also studied return predictability in an aim to improve the performance of the portfolios by employing a simple trading algorithm. In general, we found little predictability in short term using classical methods. We observed that as we increase the investment horizon, the predictability increases. We claim that individual investors who lack the financial intellectuality and have aforementioned behavioral biases, could use the help of automated algorithms to ameliorate the performance of their portfolios.