An investigation of brain-to-brain connectivity patternsduring a cooperative fluid intelligence task
Ortak akışkan zeka görevleri sırasındaki beyinler arasıbağlantısallık örüntülerinin incelenmesi
- Tez No: 527987
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT PERİT ÇAKIR, DR. CEYHAN TEMÜRCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bazı çalı¸smalar, aynı görevi simültane olarak gerçekle¸stirmenin katılımcıların beyin hemodinamikleri arasında senkronizasyona yol açtı ˘ gını göstermi¸stir.Bu tezde katılımcların sunulan bulmacanın parçalarına ula¸smak için gözbakı¸slarını ortak bir ¸sekilde kullanmaları gereken Sandia matrisleri (Raven matrislerinin ücretsiz bir versiyonu) görevini gerçekle¸stirirkenki beyin hemodinamiklerini incelemektir. Katılımcılar simültane bir ¸sekilde yapboz formatında hazırlanmı¸s akı¸skan zeka görevine angaje olmu¸slarken beyin hemodinamikleri NIRS (kızıl-ötesi tayfölçümü) cihazı ile ölçülmü¸stür. Bu çalı¸smanın sonucunda dorsolateral prefrontal korteks ve dorsomedial prefrontal korteks bölgelerine yakın beyin bölgelerinde aktivasyon ve ba˘gda¸sımlılı ˘ga rastlanmı¸stır. Buna ek olarak, ortak olarak yapılan görevin zorlu˘gunun bu ba˘gda¸sıklı ˘ gı arttırdı˘ gı gözlemlenmi¸stir. Bu bulgular, ortakla¸sa problem çözmenin ki¸siler arasında problemin zorlu˘guyla beraber artı¸s gösteren bir ba˘gda¸sıklı ˘ga sebep oldu˘gunu ima etmektedir.
Özet (Çeviri)
Several studies have shown that executing the same task simultaneously can create synchronization among participants' brain hemodynamics. In this thesis, we examined multiple participants' brain hemodynamics while they are engaged in cooperative Sandia matrices (free version Raven's matrices) task that requires them to coordinate their gaze position to reach information needed to solve the given puzzle. We used functional near-infrared spectroscopy (fNIRS) hyperscanning to observe the brain hemodynamics of two participants simultaneously while they are engaged in a joint task. We found that, forcing people to cooperate in a fluid intelligence task increases behavioral and neural coherence between them. We found increase activation and coherence in areas close to dorsolateral prefrontal cortex and dorsomedial prefrontal cortex. Furthermore, we found that the difficulty of the joint task enhances the neural coherence between people. These finding implies that jointly solving a problem causes a degree of neural synchrony among people and the degree of synchrony increases with the difficulty of the problem.