Türkiye'deki yabancı dil öğretmen adaylarının teknopedagojik eğitim yeterliklerinin incelenmesi
Examining technopedagogical knowledge competencies of foreign language teachers in Turkey
- Tez No: 527986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'deki yabancı dil öğretmen adaylarının teknopedagojik eğitim yeterlik düzeylerini tespit etmektir. Araştırma, 2017-2018 akademik yılı Güz Döneminde, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü İngiliz, Alman, Fransız ve Arap Dili Eğitimi Anabilim Dallarında öğrenim gören 188 son sınıf öğrencisinin katılımıyla gerçekleşmiştir. Araştırmanın verileri, toplam 33 madde ve 4 alt boyuttan oluşan ve Yurdakul (2012) tarafından hazırlanan“Teknopedagojik Eğitime Yönelik Yeterlik Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, yabancı dil öğretmen adaylarının kendilerini teknopedagojik eğitim konusunda ileri düzeyde yeterli bulduklarını göstermektedir. Ayrıca, yabancı dil öğretmen adayları arasında, teknopedagojik eğitim, cinsiyet ve anabilim dalına göre genel ve alt boyut yeterlik ortalamaları bakımından anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır Araştırmada tek anlamlı farklılık, anabilim dalı değişkenine göre uzmanlaşma alt boyutunda tespit edilmiş ve Fransızca öğretmen adaylarının uzmanlaşma alt boyutundaki öz-yeterlik inancının, İngilizce öğretmen adaylarınınkine oranla anlamlı bir şekilde yüksek olduğu saptanmıştır. Sonuç bölümünde ise araştırmayla ilgili yorumlara ve gelecekte yapılacak araştırmalar için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to study the technopedagogical knowledge competency level of the foreign language teachers in Turkey. This research was realized in the first term of the academic year 2017-2018. It consists of 188 pre-service teachers who are studying in the 4th class of English, German, French, and Arabic language teaching departments of the Pedagogic Faculty of Gazi in Gazi University. The data of our research were collected through the Technopedagogical Education Competency Scale (TPACK-deep) prepared by Yurdakul (2012) and composed of 33 articles and 4 sub-dimensions. While analyzing the collected data of the research, it has been noticed that the foreign language pre-service teachers consider themselves quiet qualified regarding the technopedagogical education. In addition, between the foreign language pre-service teachers, it has not been found any significant difference in respect of the general and sub-dimension averages of technopedagogical education, the general and sub-dimension averages of gender, and the general averages of the department. However, the one significant difference has been found in the exertion sub-dimension according to the variable of the department. As a result, it has been observed that the self-efficacy belief of the French pre-service teachers is significantly high in comparison with the self-efficacy belief of the English pre-service teachers. In the conclusion, the delimitations of this research and the suggestions concerning the future TPACK studies have been presented.