Kumar oynama bozukluğu tanılı hastaların dinlenme durumundaki FMRI görüntülemelerinin incelenmesi
Investigation of resting FMRI imaging of patients diagnosed with gambling disorder
- Tez No: 912643
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ONUR NOYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Sağlıklı bireyler ile KOB olan bireylerin dinlenim durumundaki f-MRI sonuçlarının karşılaştırılarak beyin bölgeleri ve bağlantısallıklarının karşılaştırılmasıdır. İkinci bir amaç olarak, gelecek çalışmalarda KOB'un incelenmesinde literatüre katkıda bulunması beklenmektedir. Yöntem: Araştırmada kumar oynama bozukluğuna sahip 25 kişi ile el kullanım durumu, cinsiyet, eğitim ve yaş bakımından eşleştirilmiş, hiçbir psikiyatrik bozukluğuna sahip olmayan 20 kişi ile toplam 45 kişinin dinlenme durumunda fMRI incelemesi yapılmıştır. Çalışmada South Oaks Kumar Tarama Testi, Hastane Anksiyete Depresyon ölçekleri ve sosyodemografik veri formu kullanılmış; SPSS ile analiz edilmiş ve fMRI görüntüleri de CONN araç kiti ile tohumdan- voksele incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya 25 KOB hastası ve hastalarla yaş, cinsiyet, el kullanım durumu ve eğitim seviyesi aynı seçilen 20 kontrol katılmıştır. Katılımcıların cinsiyeti erkektir. Toplam 45 kişi ile çalışma yapılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 32.58 (SS=7.1), eğitim süresi ise ortalama 14.57 yıldır (sd=0.9). Medeni hal açısından %46.7'si bekar (n=27), %46.7'si evli (n=27), %6.7'si boşanmıştır (n=3). Katılımcıların %33.3'ü serbest meslek (n=15), %31.1'i memur (n=14), %15.6'sı işçi (n=7), %15.6'sı diğer meslekler (n=7) ve %4.4'ü öğrencidir (n=2). Katılımcıların %%73.3'ü sigara kullanıyor (n=33), %26.7'si ise sigara kullanmıyordur (n=12). Alkol kullananlar %44.4 olup (n=20), alkole başlayıp bırakanlar %4.4 (n=2), hiç alkol kullanmayanlar %51.1 (n=23)'tür. Madde kullanımı %4,4 (n=2) olup, madde kullanmayanlar %95.6 (n=43)'tür. Ailede kumar tanısı alan kişi oranı %17,8 (n=8), kumar tanısı olmayanlar %82,2 (n=37)'dir.
Özet (Çeviri)
Objective: The goal of this study is to compare resting-state fMRI results between individuals with Gambling Disorder (GD) and healthy controls, with an emphasis on brain regions and connectivity patterns. A secondary goal is to contribute to the literature for future research on GD. Method: The study examined 45 individuals in total, including 25 individuals with Gambling Disorder and 20 healthy controls matched for hand preference, gender, education, and age. Resting-state fMRI scans were conducted. The South Oaks Gambling Screen, the Hospital Anxiety and Depression Scales (HADS), and a sociodemographic data form were used for assessments. Data were analyzed with SPSS, and the fMRI images were examined using seed-to-voxel analysis with the CONN toolbox. Results: The study included 25 patients with GD and 20 controls matched for gender, age, hand preference, and educational level, resulting in a total of 45 participants. The participants are all male. The mean age of participants was 32.58 years (SD = 7.1), and the average length of education was 14.57 years (SD = 0.9). Regarding marital status, 46.7% were single (n = 27), 46.7% were married (n = 27), and 6.7% were divorced (n = 3). Of the participants, 33.3% were self-employed (n = 15), 31.1% were civil servants (n = 14), 15.6% were workers (n = 7), 15.6% were in other professions (n = 7), and 4.4% were students (n = 2). Additionally, 73.3% of participants were smokers (n = 33), while 26.7% were non-smokers (n = 12). Alcohol users constituted 44.4% (n = 20), former alcohol users were 4.4% (n = 2), and those who had never consumed alcohol were 51.1% (n = 23). Substance use was reported by 4.4% (n = 2), while 95.6% (n = 43) had no history of substance use. Among the participants, 17.8% (n = 8) had a family history of gambling disorder, while 82.2% (n = 37) did not. No significant differences were observed in HADS anxiety scores, height, weight, or body mass index. The data of the patient group with depression in HADS was found to be significantly higher compared to the control group. (p < 0.05). The study examined nine brain regions: right and left amygdala, precuneus, DMN Medial Prefrontal Cortex (PFC), right and left; DMN Lateral Parietal (LP), Posterior Cingulate Cortex (PCC), and left and right insula. The p-FDR threshold was set at 0.0055, and the only region to meet this threshold was the left amygdala. A significant difference in connectivity was found in the bilateral amygdala among all ROIs. Significantly, enhanced connectivity was observed between the left amygdala and the precuneus, along with increased connectivity within a cluster consisting of the right amygdala, cingulate gyrus, and paracingulate gyrus Due to the sample size, sociodemographic variables such as education and marital status were not analyzed. Smoking, alcohol, and substance use did not contribute significantly to the outcomes. Conclusion: In this study, the left amygdala was found to be more active in individuals with GD compared to the control group during the resting-state condition, and depression indicators were higher in the patient group. The increased activity in the left amygdala, which is central to emotional regulation, in individuals with GD is consistent with the higher depression scores observed. No meaningful differences were identified between the Gambling Disorder (GD) group and the control group in other areas, such as the medial prefrontal cortex, insula, and regions associated with the default mode network. Future studies with larger samples will be crucial for a more comprehensive understanding of findings. Our research highlights several brain connectivity regions that warrant further investigation in future studies.