Matematik eğitiminde dinamik geometri yazılımı ile öğrenme etkinliklerinin geliştirilmesi ve etkinlikler hakkında öğretmen görüşlerinin belirlenmesi
Developing learning tasks with dynamic geometry software in mathematics education and determination of teachers' views about tasks
- Tez No: 527992
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEN ERDURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmanın amacı, matematik öğrenme sürecinde teknolojiden faydalanarak matematiksel öğrenme etkinlikleri geliştirmek ve geliştirilen öğrenme etkinlikleri ile ilgili ortaöğretim matematik öğretmenlerinin görüşlerini incelemektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi olan özel durum çalışması deseninden faydalanılmıştır. Çalışmaya İzmir ilinin çeşitli liselerinde görev yapan daha önce Geogebra yazılımının eğitimini almış 7 ortaöğretim matematik öğretmeni katılmıştır. Etkinlikler ortaöğretim matematik dersi öğretim programındaki kazanımlara uygun olarak 9. sınıf Matematik konularından Fonksiyon Grafikleri konusu kullanılarak oluşturulmuş ve düzenlenen odak grup görüşmesi ile matematik öğretmenlerine sunulmuştur. Hazırlanan etkinlikler Dinamik Geometri Yazılımı olan Geogebra yazılımı ile oluşturulmuştur. Öğrenme etkinlikleri Smith ve Stein'in (1998) çalışmasındaki sınıflandırmaya göre geliştirilmiş, McLain'in (2016) hazırladığı teknolojinin etkinliklere entegrasyonu amaçlı çerçevelere uygunluğu kontrol edilmiştir. Odak grup görüşmesi öncesi öğretmenler görüş formunu, odak grup görüşmesi sonrası odak grup görüşme formunu doldurmuşlar ve odak grup görüşmesi sırasında video kayıt transkripti ile veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi ile analiz edilmiştir. Geliştirilen Geogebra etkinliklerinin çalışmaya katılan matematik öğretmenleri tarafından verimli bulunduğu ve derslerinde kullanarak öğrenci öğrenmesine katkı sağlayacağı sonucuna varılmıştır. Çalışmanın etkinlik ve teknolojiyi bir arada sunması ve öğretmen görüşlerini içermesi yönleri ile öğretim sürecine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop mathematical learning tasks by utilizing technology in the mathematics learning process and to examine the views of high school mathematics teachers on the developed learning tasks. In the study, one of the qualitative research methods, the case study method, was used. Eight high school mathematics teachers working in various high schools in İzmir and who have been previously trained in Geogebra software have participated in the study. The activities were designed on the topic of function graphics from the 9th grade mathematics subjects in accordance with the achievements in the curriculum of the high school mathematics course and presented to mathematics teachers through a workshop. The prepared tasks were created with Geogebra software, a Dynamic Geometry Software. Learning tasks were developed according to the classification of Smith and Stein (1998), and the suitability of the tasks to the McLain (2016) 's framework of the integration of technology into tasks was checked. Before the workshop, the teachers were asked to fill in the interview form, and they were asked to fill in the focus group interview form after the workshop and data were collected by video record transcripts during the workshop. In the analysis of the obtained data, content analysis method, one of the qualitative data analysis methods, was used. The developed Geogebra tasks were found to be beneficial and contributing to student learning in Mathematics lessons by the mathematics teachers who participated in the study. It is believed that the study will contribute to teaching process for the reasons of the combination of efficiency and technology in the study and the inclusion of teacher views.