Beyşehir Eşrefoğlu Külliyesi restorasyon sorunları
Beyşehir Eşrefoğlu complex restoration problems
  1. Tez No: 527993
  2. Yazar: ARZU BİÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİFE DENİZ OKTAÇ BEYCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Anadolu Selçuklu ile Osmanlı arasında köprü vazifesi yapan Eşrefoğlu Beyliğinin en önemli eserlerinden olan Eşrefoğlu külliyesi hakkında birçok çalışma yapılmış fakat restorasyon sorunlarına değinilmemiştir. Bende çalışmamda külliyeyi meydana getiren; Eşrefoğlu cami, Eşrefoğlu türbesi İsmail ağa medresesi, Eşrefoğlu Süleyman Bey hamamı, Bedesten, Yarım Türbe gibi altı adet yapının fotoğraf, yazılı belge ve bulgular, yapılan restorasyon ve restitüsyon çizimleri müdahaleleri incelenerek bu yapıların mimari, cephe özellikleri, yapım tekniği, malzeme kullanımı, süsleme özellikleri, yapılan restorasyon çalışma ve öneri başlıkları altında incelenmiştir. Beyşehir Eşrefoğlu külliyesindeki altı adet yapının fotoğrafları çekilmiş, rölöve çizimleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Eşrefoğlu that the most important work that Eşrefoğlu Principality of bridge between the Anatolian Selcuks and Ottomans have been many studies about the complex problem but no mention is made of the restoration. I work in my complex forming; Eşrefoğlu mosque, Eşrefoğlu tomb of Ismail network madrasa, Eşrefoğlu Süleyman Bey baths, the bazaar, the construction of six such half Tomb photographs, written documents and findings were made in restoration and restitution architecture of these structures by examining interventions drawings, facade features, construction techniques, materials handling, decorations characteristics were examined under headings of restoration work and recommendations. Beyşehir Eşrefoğlu photographed in the complex of six buildings, measured drawings were made.