1980 sonrası dış ticaret politikaları temelinde ithalatın gelişimi ve ekonomi üzerinde etkisi
Development of import in the context of the post-1980 foreign trade policies and its effects on the economy
- Tez No: 52801
- Danışmanlar: PROF.DR. ERSOY AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Türkiye, 1980 sonrası ekonomi politikalarında köklü değişikliklere gitmiştir. Bu değişikliklerle, Türkiye ekonomisini piyasa koşullarında, dünya ekonomisi ile bütünleştirmek amaçlanmıştır. Bu dönemde, ihracat önderliğinde bir sanayileşme stratejisi benimsendiği için, ekonomik politika araçları ihracatın artırılmasına dönük olarak kullanılmıştır. Azgelişmiş ülkelerin birincil amacı sanayileşmektir. Sanayileşme ise, gelişmiş sanayi ülkelerinden önemli miktarlarda teknoloji ürünü malların ithal edilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu noktada, ithalatın kapsamı, niteliği ve düzeyi ülke ekonomisi için önemlidir. Bu nedenle ithalat değerlendirilirken, bunun genel ekonomi politikası içindeki yeri iyi belirlenmek durumundadır. Sadece döviz kısıtı ya da bolluğunun yönlendirdiği ithalat politikasının sanayileşmeye katkısı sınırlı olacaktır; hatta kimi zaman mevcut sanayi ve üretim yapısını bozucu etkisi de olabilmektedir. Bu çalışmada, 1980 sonrası sonrası ithalatının sektörel ve mal gruplarına göre gelişimi-değişimi dönemin ekonomi politakaları çereçevesinde incelenmiş, GSMH, yurt içi fiyat düzeyi gibi makro ekonomik hedeflerle ilişkisi irdelenmiştir; gerektiğinde ekonometrik analiz araçları da kullanılmıştır. 1980 sonrası ithalat, önemli ölçüde libere edildiğinden, sürekli artmıştır. Türk sanayi ithal ikameci özellik taşıdığı için, ithalat daha çok yurt içi talebi karşılamak için yapılmıştır. Yaptığımız regresyon analizi de ithalatı belirleyen en önemli değişkenin, yurt içi taleple ilişkili olarak, GSMH olduğunu ortaya koymuştur. Beklentilerin aksine, ithalatın liberasyonunun ekonominin rekabetçi bir yapıya kavuşmasına etkisi sınırlı olmuş, buna karşın bazı üretim kesimleri üzerinde son derece olumsuz etkileri olmuştur. Bu çerçevede Birinci Bölümde; dış ticarete ilişkin genel teorik yaklaşımlar ve sanayileşme ile dış ticaret ilişkisi üzerinde durulmuştur. İkinci Bölümde; 1980 sonrası uygulanan sanayileşme politikası ve ithalatın gelişimi incelenmiştir. Üçüncü Bölümde; Türkiye ekonomisinin input-output yapısı çerçevesinde kesimlerin ithalata bağımlılığı irdelenmiştir. Sonuç Bölümünde ise; 1980 sonrası uygulanan sanayileşme stratejisi çerçevesinde ithalatın sanayileşme amacı ile uygunluğu ve ekonomi üzerindeki etkileri tartışılmıştır. Bu çalışmada yerli ve yabancı kaynaklardan yararlanılmış; DİE, DPT ve HDTM gibi kurumların rakamsal verileri ve istatistiki bilgileri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkey, has made radical changes on their economic policies since 1980. The aim of these changes is to integrate the Turkish economy into the world economy under the market conditions. At this period, economic policy instruments have been used to increase the export at the base of the export-oriented industrialization strategy. The primary aim of the less developed countries is to industrialize. Industrialization involves the exporting of the technogical goods from the industrialized/developed countries. At this point, the quality, the quantity and the scope of the export have considable importance to an national economy. So, position of the import in the general economic policy should be well defined. The import policy directed by only scarce or plenty foreign exchange will be limited contribution on the industrialization, even, sometimes, it can do demolishing effect on the industrial structure. In this study, growth and change of the import after 1980 has been examined by the commodity composition and commodity groups in the context of economics policies at this period of time. Relationship between import and macro economic targets such as growth and domestic price level also has been examined. Econometric analysis has been applied where it is necessary. Post-1980 import has continuously increased because of liberalisation. For import substitution characteristics of the Turkish Industry, import has been made to the domestic demand. The regression analysis shows that the main variable, determining the import concerning the domestic demand, GNP. Contrary to the expectations the liberalisation on the import has been limited effects on achieving a competitive economy, but it has been negative effects on some industry sectors. In this connection, in the first section general theoretical approaches on foreign trade have been given; it has been tried to explain the relationship between industrialization and foreign trade. In the second section, industrialization policy and growth of the import after 1980 has been investigated. In the third section, the import dependency of the different sectors has beenexamined within the input-output structure of the Turkish economy. In the final section, it has been discussed the suitableness of the import strategy after 1980 with the industrialization goal and the effects this strategy. Home and foreign resources and data from SPO (State Planning Organization), SIS (State Institute Statistics) and UTFD (Undersecretary of Treasury and Foreign Trade General Directorate of Public Finance) have been used in this study.