Consumer level determinants of private brand attitude: An empirical study in Turkey
Tüketici düzeyi faktörlerin market markalı ürün tutumuna etkisi üzerine ampirik bir çalışma: Türkiye örneği
- Tez No: 528018
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÜLFET ZEYNEP ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Perakendelerin düşük fiyat alternatifi olarak sadece kendi mağazalarında sundukları market markalı ürünler özellikle hızlı tüketim ürünlerinde artış gösteren harcamasıyla dünyada olduğu gibi Türkiye'de de bir fenomen haline geldi. Başta diğer markalara göre daha düşük kalitede algılansalar da zaman içerisinde bu algı giderek yok olmakta ve bu ürünlere karşı daha pozitif bir tutum oluşmaktadır. Sayısız akademik çalışma markalara karşı oluşan tutumun satın alımda etkisi olması sebebiyle çok önemli olduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışma, Türkiye'deki tüketicilerin hızlı tüketim ürünleri sektöründeki market markalı ürünlere karşı tutumlarını ölçümlemeyi ve avantajlı alışveriş eğilimi, riskten sakınma, plansız alışveriş ve kulaktan kulağa iletişim faktörleri ile market markalı ürünlere karşı tutum ilişkisini incelemeyi amaçlar. Bu amaç doğrultusunda 2013 ve 2015 yıllarında 18 yaş üstü kadın tüketiciler ile anket çalışması yapılmıştır. Çok değişkenli regresyon analizi ile hipotezler test edilmiştir. Sonuçlar, Türk tüketicilerinin bu ürünlere karşı olumlu tutum sergilediklerini, bu tutumun çalışmanın 2 dönemi kıyaslandığında anlamlı bir şekilde olumlu yönde arttığını göstermektedir. Avantajlı alışveriş eğilimi, riskten sakınma, plansız alışveriş ve market markalı ürünlerde kulaktan kulağa faktörlerinin market markalı ürünlere karşı oluşan tutum ile pozitif ilişkisi olduğu ve market markalı ürünlere karşı oluşan tutumudaki değişimin %50'sini açıklayıcı olduğu sonucu çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Private brands, which are offered only in certain retailer as a lower price alternative, are a global phenomenon with a continuous spending growth in the world, as well as in Turkey, especially in grocery products. They were perceived inferior to their counterparts, which has been declining in time due to increasing familiarity with private brands resulting in a positive attitude development. The literature articulates that attitude toward brands is very crucial since it has an impact on consumer purchase behavior. This study aims to explore the consumers' attitudes to private brands in fast-moving consumer goods (FMCG) in Turkey context and proposes a model that investigates the relationship between private brand attitude and the following consumer level determinants: deal proneness, risk aversion, impulse buying and reliance on word-of-mouth activities. A paper-based questionnaire was conducted with 7292 and 6367 Turkish females at the age of 18 or above in 2013 and 2015, respectively. To test the hypothesis, multiple regression analyses were employed. The findings reveal that Turkish female consumers have a favorable disposition toward private brands, which also increased between two periods of study significantly. Besides, a positive relationship is found between private brand attitude and the following determinants: deal proneness, risk aversion, impulse buying and word-of-mouth within private brand context. These four determinants explain 50% of variance chance in private brand attitude.