Investigation of sp1 and sp3 gene expression levels in colorectal cancer
Kolorektal kanserde sp1 ve sp3 gen ekspresyon düzeylerinin araştırılması
  1. Tez No: 528028
  2. Yazar: IBRAHIM KHAIRULLAH MAHDI AL DOORI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Moleküler Tıp, Biology, Genetics, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kolorektal kanser (KRK), dünya çapında kansere bağlı ölümlerin önde gelen nedenlerinden biridir. Spesifiklik proteinleri olarak bilinen Sp1 ve Sp3, transkripsiyon faktör ailesinin iyi bilinen birer üyeleridir. Sp1 ve Sp3 proteinleri, aynı DNA bağlanma bölgelerine ya da benzer bölgelere bağlanarak; bağlanmaya rekabet ederek gen ekspresyonunu arttırabilir veya baskılayabilir. Sp1, birçok hücresel genin GC açısından zengin Sp bağlanma bölgelerine bağlanarak ilgili genlerin transkripsiyonunu aktive eder. Sp-protein ailesinin, hücre proliferasyonunda ve çeşitli tümörlerin metastazında önemli roller oynayan genlerin ekspresyonunu düzenlediğine dair kanıtlar vardır. Ayrıca, önemli biyolojik süreçlerin çeşitliliğininin birçoğu ile ilişkili olduğu ve hücre büyümesi, farklılaşması, apoptoz ve karsinojenezde de oldukça önemli olduğu kanıtlanmıştır. Bu tez çalışmasında, KRK tanısı konmuş 41 hastadan kanserli ve komşu normal dokular toplanmıştır. Toplanan örneklerin kanserli ve normal dokularında Real-Time PCR kullanarak, Sp1 ve Sp3 için mRNA ekspresyon seviyeleri analiz edilmiştir. Real-Time PCR sonuçları SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, tümör ve normal dokular arasında Sp1 ve Sp3 ekspresyonları açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05). Sp1 ekspresyonu ve Sp3 ekspresyonu arasında oldukça ilişkili bir korelasyon bulunmuştur. Bu çalışmanın sonucunda, Sp1 ve Sp3'ün KRK karsinogenezinde herhangi bir rol oynamadığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer (CRC) is one of the leading causes of cancer-related deaths worldwide. Specificity protein 1 (Sp1) is a well-known member of a family of transcription factors that also includes (Sp3). Sp1 and Sp3 proteins can enhance or repress gene expression by binding to similar, if not the same, DNA tracts and compete for binding. Sp1 activates the transcription of many cellular genes that contain putative CG-rich Sp-binding sites in their promoters. Evidence exists that the Sp-family of proteins regulates the expression of genes that play pivotal roles in cell proliferation and metastasis of various tumors. Also, they are implicated in a great variety of the essential biological processes and have been proven valuable in cell growth, differentiation, apoptosis, and carcinogenesis. We collected cancerous tissues and normal adjacent tissues from the 41 patients who were diagnosed with CRC clinically. We detected the levels of mRNA for both Sp1 and Sp3 by using real-time PCR in both cancerous and tumor-adjacent normal tissues of the samples. We analyzed the results of real-time PCR by using (IBM SPSS Statistics version 22) software. In the results of this study, there were no significant differences in the expression levels of both Sp1 and Sp3 in tumor tissues compared to normal tissues (p> 0.05), as well as no association with clinicopathological factors. Sp1 expression was found highly correlated to the expression of Sp3 (r = 0.827). In conclusion, our results suggest that Sp1 and Sp3 may not present an important role in CRC carcinogenesis.