Gençlik ve Spor Bakanlığı merkez teşkilatı çalışanlarının kişisel gelişim yönelimlerinin çok yönlü ve sınırsız kariyer tutumları üzerindeki etkisi
The effect of personal growth initiative on protean and boundaryless career attitudes of employee working at central organization of the ministry of youth and sports
- Tez No: 528038
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN HAZAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu kesitsel tarama çalışmasının öncelikli amacı Gençlik ve Spor Bakanlığı Merkez Teşkilatı'nda görev yapan çalışanların kişisel gelişim yönelimlerinin çok yönlü ve sınırsız kariyer tutumlarını yordayıcı etkisini tespit etmektir. Çalışmanın bir diğer amacı ise, çalışanların çok yönlü ve sınırsız kariyer tutumlarının çeşitli değişkenlere göre istatistiksel olarak farklılaşma durumunu ve iki kariyer tutumu arasındaki ilişkiyi tespit etmeyi amaçlamıştır. Örneklem grubu amaçlı örnekleme yoluyla seçilmiş ve 471 katılımcıdan oluşmuştur. Veriler Briscoe vd. (2006) tarafından geliştirilen Çok Yönlü ve Sınırsız Kariyer Tutumları Ölçekleri, Robitschek vd. (2012) tarafından geliştirilen Kişisel Gelişim Yönelimi Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS 23 Paket Programı kullanılmıştır. Verilerin normalliği çarpıklık ve basıklık değerleri yoluyla test edilmiştir. Çalışma sonucunda; bakanlık çalışanlarının iki kariyer tutumundan çok yönlü kariyer tutumunu daha fazla tercih ettikleri görülmüştür. Alt boyutlar arasında ise, sınırsız düşünce yapısı ve kendi kariyerini kendi yönlendirmeyi tercih ettikleri görülmektedir. Sınırsız kariyer tutumunun bir alt boyutu olan örgütsel hareketlilik tercihi ortalamasının ise en düşük olduğu görülmüştür. Kişisel gelişim ölçeğinde en yüksek ortalamaya sahip olan alt boyut ise amaçlı davranış boyutu olmuştur. Çok yönlü ve sınırsız kariyer tutumları yönünden erkekler lehine anlamlı bir farkın olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, her iki kariyer tutumu yönünden medeni durum, çocuk sahibi olma ve maaş memnuniyeti değişkenleri açısından anlamlı bir farka rastlanmamıştır. Öte yandan, katılımcıların kişisel gelişim yönelimlerinin çok yönlü kariyer tutumu üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu (0,40) ve bu etkinin kendi kariyerini kendi yönlendirme alt boyutuna (0,75), değerlerine göre kariyerini yönlendirme alt boyutuna (0,50) olduğu görülmüştür. Benzer şekilde, kişisel gelişim yönelimlerinin sınırsız kariyer tutumu üzerinde de pozitif etkiye sahip olduğu (0,66), sınırsız düşünce yapısı alt boyutuna (0,55) ve örgütsel hareketlilik alt boyutuna da (-0,23) düzeyde negatif bir etkisi olduğu saptanmıştır. Çok yönlü kariyer tutumunu en çok etkileyen demografik değişkenin mevki olduğu (0,52) ve sınırsız kariyer tutumunu etkileyen demografik değişkenin ise yaş (0,60) değişkeni olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this cross-sectional survey model study was to determine the predictive power of personal growth initiative on boundaryless and protean career attitudes of employee working at Central Organization of The Ministry of Youth and Sports and examine if employee attitudes statistically differ or not according to various demographic variables. In addition, the present study aims to explore the relationship between boundaryless and protean career attitudes. The sample group was selected through purposive sampling and comprised of 471 participants. Data were collected through protean and boundaryless career attitudes scales developed by Briscoe et al. (2006) and personal growth initiative scale developed by Robitschek et al. (2012). IBM SPSS Statistic 23 Program was used to analyze quantitative data. The data were tested for normality through the analysis of skewness and kurtosis values. As a result of the study, it was seen that participants tend to prefer protean career attitude in comparison to boundaryless career. Among the sub- dimensions, is the preferred boundaryless mindset and self-directed career. Meanwhile organizational mobility preference as boundaryless career attitude had the lowest. Dimension of intentional behavior had the highest mean score in personal growth initiative scale. There was statistical difference on behalf of males' protean and boundaryless career attitudes. However, there was no difference on both career attitudes in terms of marital status, having children and wage satisfaction. Beside, it was revealed that participants' personal growth initiatives had a positive affect on protean attitudes scales (0,40) and this affect was seen at both subscales of self-directed career maganament (0,75) and values-driven predispositions (0,50), respectively. Similarly it was seen that personal growth initiative had a positive affect on boundaryless career attitudes (0,66) and boundaryless mindset (0,55) whereas it had negative affect on mobility preferences (-0,23). Protean career attitudes were mostly affected by the variable of position (0,52) while boundaryless career attitudes by the variable of age (0,60).