Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde Gençlik ve Spor Bakanlığının dönüşümü
Transformation of the Ministry of Youth and Sports in the Presidential government system
  1. Tez No: 962039
  2. Yazar: İHSAN SELİM BAYDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİRAN CANSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Türkiye'de 16 Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirilen referandumla onaylanan ve 9 Temmuz 2018 tarihinde yürürlüğe giren 6771 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Değişikliği Kanunu ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilmiştir. Anayasa'nın 18 maddesini değiştiren bu anayasa değişikliği, Türkiye'nin kamu yönetiminde önemli bir değişime yol açarak, parlamenter sistemden başkanlık benzeri bir sisteme geçiş sağlanmıştır. Bu araştırma Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle bakanlıkların kurumsal yapı, işleyiş ve teşkilat yapılanmalarında meydana gelen değişim ve dönüşümü ve parlamenter sistem ile farklılıklarını Gençlik ve Spor Bakanlığı örneğinde incelemeyi amaçlamıştır. Bu amaçla araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Karşılaştırmalı nitel analiz yönteminden faydalanarak veriler, doküman incelemesi yöntemiyle toplanmış ve incelenmiştir. Aynı zamanda fenomenoloji (olgubilim) deseninde saha araştırması yürütülmüştür. Araştırmada, yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak gönüllülük esası çerçevesinde Gençlik ve Spor Bakanlığında çeşitli görevlerde bulunan 20 beyaz yakalı personelle yüz yüze görüşme sonucunda elde edilen veriler tematik analize tabi tutulmuştur. Elde edilen bulgular; Bakanlığın teşkilat yapısı; karar alma süreci; hizmet sunma kapasitesi ve verimliliği; politika geliştirme ve uygulama süreci; bütçe ve mali işleri; Meclis ile ilişkisi; diğer bakanlıklar ve kamu kurumlarıyla olan ilişkileri; personelin görev ve sorumlulukları; yükseköğretime etkisindeki değişimler şeklinde dokuz tema altında analiz edilmiştir. Bulgulara göre, Müsteşarların kaldırılması ve bakan yardımcılarının atanması ile organizasyon yapısı merkezileştirilmiştir. Karar alma süreçleri Cumhurbaşkanı'nın doğrudan etkisi altında hızlanmış, dijitalleşme ile yönetim etkinliği artmıştır. Yeni sistem karar alma süreçlerini hızlandırmış, bürokratik engelleri azaltmıştır. Bakanların Meclis dışından atanması, yürütmeyi yasamadan bağımsızlaştırmış ve Meclis'in denetim yetkilerini daraltmıştır. Bütçe teklifinin Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanması, mali yönetimi merkezi hale getirmiştir. Dijital araçlar, hizmet sunumunu kolaylaştırarak memnuniyet ve şeffaflık artırmıştır. Sistem, gençlerin kamu hizmetlerine erişimini iyileştirirken, üniversitelerle iş birliklerini güçlendirmiştir. Ayrıca, çalışanların görev tanımlarında netlik sağlanmış ancak artan iş yükü ve belirsizlikler eleştirilmiştir. Dezavantajlı gruplara yönelik kapsayıcılık artırılmış, yerel ihtiyaçlara uygun programlar geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
TThe Constitutional Amendment Law No. 6771, which was approved by the referendum held on April 16, 2017, and entered into force on July 9, 2018, introduced the Presidential Government System in Turkey. This constitutional amendment, which changed 18 articles of the Constitution, led to a significant change in Turkey's public administration and a transition from a parliamentary system to a presidential-like system. This research examines the change and transformation in the institutional structure, functioning, and organizational structures of the ministries with the Presidential Government System and their differences with the parliamentary system in the Ministry of Youth and Sports case. For this purpose, a qualitative research method was used in the study. Utilizing the comparative qualitative analysis method, the data were collected and analyzed through document analysis. At the same time, field research was conducted using a phenomenology design. In the study, using a semi-structured interview form, the data obtained from face-to-face interviews with 20 white-collar personnel in various positions in the Ministry of Youth and Sports were subjected to thematic analysis. The findings were analyzed under nine themes: organizational structure of the Ministry; decision-making process; service delivery capacity and efficiency; policy development and implementation process; budget and financial affairs; relations with the Parliament; relations with other ministries and public institutions; duties and responsibilities of personnel; and changes in the impact on higher education. According to the findings, the organizational structure was centralized with the abolition of the Undersecretaries and the appointment of deputy ministers. Decision-making processes have accelerated under the direct influence of the President, and management efficiency has increased with digitalization. The new system accelerated decision-making processes and reduced bureaucratic obstacles. The appointment of ministers from outside parliament has made the executive independent from the legislature and narrowed parliament's oversight powers. The Presidency has prepared the budget proposal through centralized financial management. Digital tools have facilitated service delivery, increasing satisfaction and transparency. The system has improved youth access to public services and strengthened university cooperation. It also clarified employee job descriptions, but was criticized for increasing workload and uncertainties. Inclusiveness for disadvantaged groups was increased, and programs tailored to local needs were developed.