الدولة السلجوقية في العراق
Irak Selçukluları
- Tez No: 528056
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALİH ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Arapça
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
“Irak Selçuklular”başlığıyla ele alınan bu çalışma, İslâm tarihinde önemli bir döneme ışık tutması bakımından oldukça önem arz etmektedir. Zaten İslâm tarihi açısından Selçukluların önemi ve rolünü bilmeyen yoktur. Onlar, güç ve hegemonyanın tekrar Abbasilerin eline geçmesinde büyük pay sahibidirler. Çünkü Selçukluların döneminde Abbasi halifeliği ve sünnî mezhep tükenmek üzereydi. Çünkü hilafet, Abbasilerden kurtulmak isteyen Büveyhiler tarafından ortadan kaldırılmak isteniyordu. Çalışma, özellikle Selçukluların Haçlılarla olan mücadeleleri ve onları İslâm diyarından sürgün etmelerini de kapsadığı için ayrı bir öneme sahiptir. Bununla birlikte Selçukluların Fatımi Devleti'nin düşüşündeki rolüne de dikkat çekilmiştir. Çalışma giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Girişte araştırmanın önemi, amacı, yöntemi, önemli kaynaklar ve Irak Selçuklularından hemen önce yaşanan savaş ve olaylara yer verilmiştir. Birinci bölümde Selçukluların kökeni, büyük Selçuklu Devleti, Selçukluların doğuya olan göçü, Selçukluların İslâm'ı kabul etmesi, en önemli padişahları, Selçukluların bölünmesi ve bölünmenin nedenleri anlatılarak objektif bir bakış açısı yansıtılmıştır. İkinci bölümde de Selçukluların bölündükten sonra Irak Selçukluları, Rum Selçukluları, Şam Selçukluları ve Horasan Selçukluları şeklinde varlıklarını devam ettikleri, Irak Selçuklularının hükümdar ve padişahları ve Abbasi halifeleri ve komşu devletlerle olan ilişkileri etraflıca ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise Irak Selçuklularının medeniyet ve kültürel düzeni bağlamında, eğitim, nizamiye medreseleri, ünlü âlimleri, düşünsel, kültürel ve medeni konumlarına değinilmiştir. Bu bölümde Irak Selçuklularında savaş düzeni, ordu unsurları ve teşkilatı ile önemli silahlara da yer verilmiştir. Selçuklu Devleti'nin düşüşü, zayıflama ve dağılma dönemi ve bazı ayrılıkçı fırkaların ortaya çıkışı üzerinde durularak çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Seljuk State of Iraq has a great importance because it presented and reveals an important historical period in Islamic history. The Seljuks has an important role in the restoration of power, hegemony and power of Muslims during the state active role. The Abbasid caliphate and the Sunni doctrine were about to collapse, but the Seljuk played a vital role to help the caliphate not to be collapsed and with the emergence of the Seljuks these fantasies went back and the caliphate returned to its prestige and status, which almost disappeared into the hands of the Boehis who wanted to get rid and collapse the Abbasid Caliphate The Seljuk Empireor Seljuq was a medieval Turko-Persian Sunni Muslim empire originating from the Qiniq branch of Oghuz Turks. The Seljuk Empire controlled a vast area stretching from the Hindu Kush to western Anatolia and the Levant, and from Central Asia to the Persian Gulf. One of the most important advantage of this study it shows the role of Seljuk roles to defeat the attacks of the crusades. The battle of Manzikert was fought between the Byzantine Empire and the Seljuk Empire, on August 1071 near Manzikert, theme of Iberia. The decisive defeat of the Byzantine army and the capture of the Emperor Romanos IV Diogenes. The study also shows the role of the Seljuk to defeat the state of Fatimy. Then the period of the Seljuk is the period of development, as the educations, science and administration have been developed during this period. The extension of Shia has been stopped during this period, many Sheikhs have been appeared as Al Ghazali, Ibn Burhan and many other Islamic scholars. The study has three chapters, the first chapter is about the Seljuk origins and their tribal locations. Then they migrated to the eastern part and embarrassed Islam as their holy religion. The second chapter is on the Iraqi Seljuk, it deals with their environment, their relationship with Abbassi Caliphate, Aybuians, Zankees and the Roman Seljuk. Then the third chapter is about their culture and educations, it presented the war principles, thoughts and mentality of the empire during this period. The fourth chapter is about the last period of the empire and then finally the collapse of the empire. The conclusion and the list of the resources is attached to the thesis.