Spor kulüpleri işgörenlerinin iş doyumları ve örgütsel bağlılık düzeyleri
Job satisfaction and organizational commitment levels of sport clubs' employees: Case of Kocaeli province
  1. Tez No: 528055
  2. Yazar: ERDAL BAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN SUNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Spor Kulüpleri İşgörenlerinin İş Doyumları ve Örgütsel Bağlılık Düzeyi (Kocaeli ili Örneği) Günümüzde iş, örgüt ve yaşam ekseni içinde, bireyler ve örgütlerin mevcut şartlar etrafında çeşitli pozisyon aldığı görülmektedir. İşin ve örgütün verimliliği ve gelişimini sağlamak adına klasik yönetimle başlayıp neo-klasik ve modern yönetimle devam eden bir dizi yaklaşımların, gelişmelerin meydan geldiği görülmektedir. Burada kimi dönem, insan faktörü ikinci planda kalmışken, kimi dönem insan faktörü birinci sırada yerini almıştır. Sürekli bir değişim ve gelişim gösteren bu düzen içinde tek amaç ise elde bulunan imkanlar doğrultusunda maliyeti en aza indirgemek ve maksimum verim elde etme düşüncesidir. Gelişen hedef pazarda rakiplerinin önünde olmak isteyen örgütler, işgörenlerin ve örgüt içi koordinasyonun ne denli önemli olduğunun farkına varmıştır. İşgörenlerin verim düzeyleri, iş doyum düzeyleri ve örgütsel bağlılık düzeyleri ile doğrudan paralellik göstermektedir. Bu çalışmada Kocaeli ilinde faaliyet gösteren spor kulüplerindeki işgörenlerin iş doyum ve örgütsel bağlılık düzeyleri incelenmiştir. Kocaeli ilinde faaliyet gösteren spor kulüplerindeki işgörenlerin iş doyum, örgütsel bağlılık ölçekleri ve demografik sorular olmak üzere 3 bölümden oluşan soru formu yüz yüze görüşme yöntemi uygulanarak veriler elde edilmiştir. İş doyum ölçeği 5, örgütsel bağlılık ölçeği ise 3 alt boyuttan oluşmaktadır. Toplamda 450 kişinin soru formundan elde edilen verilerin güvenirliği Cronbach Alpha testi ile tespit edilmiş ve iş doyum ölçeği için α=0,764, örgütsel bağlılık ölçeği için α=0,817 olarak bulunmuştur. Verilerin güvenilirlik düzeyinin analizleri yapmak için uygun düzeyde olduğunun tespit edilmiş ve sonrasında analizler için kullanılacak yöntemleri belirlemek amacıyla Shapiro-Wilk testi ile verilerin normal dağılıma uygunluk gösterip göstermedikleri incelenmiş ve verilerin normal dağılıma uygunluk göstermediği tespit edilmiştir. İşgörenlerin demografik durumlarının iş doyum ve örgütsel bağlılık düzeylerini etkileyip etkilemediğini tespit edebilmek amacıyla yapılan analizlerde; iki kategori içeren demografik durumlar için Mann-Whitney U testi, ikiden çok kategori içeren durumlar için ise Kruskal-Wallis H testi uygulanmıştır. Kruskal-Wallis H testi sonucunda gruplar arasında farklılık çıkması durumunda ise gruplar Mann-Whitney U testi ile ikişerli olarak karşılaştırılmıştır. İş doyum ve örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda; yaş durumlarının işgörenlerin iş doyum ve örgütsel bağlılık düzeylerini etkilemediği, erkek katılımcıların işin niteliği ve normatif bağlılık puanlarının kadın katılımcılara göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Medeni durumlarının iş doyum düzeylerini etkilemediği ve evli bireylerin bekar bireylere göre daha yüksek normatif bağlılık puanlarına sahip oldukları tespit edilmişken, eğitim durumlarının her iki ölçek puanlarını da etkilemediği görülmüştür. Mezun olunan bölüm değişkeninin iş doyum düzeylerini etkilemediği, beden eğitimi ve spor ile ilgili bölümlerden mezun olan katılımcılar ile eğitim fakültesinden mezun olan katılımcıların normatif bağlılık düzeylerinin diğer katılımcılara göre daha yüksek olduğu, iktisadi ve idari bilimler fakültesi mezunu bireylerin diğer bireylere göre daha düşük örgütsel bağlılık toplam puanlarına sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Hizmet süreleri göz önüne alındığında ise 6 yıldan çok hizmet süresine sahip katılımcıların işin niteliği puanları açısından diğer katılımcılara göre daha yüksek puanlara sahip oldukları, örgütsel ortam puanları bakımından; 4 yıldan az hizmet süresine sahip katılımcıların diğer katılımcılara göre daha düşük puanlara sahip oldukları ve iş doyumu toplam puanları bakımından; 4 yıldan az hizmet süresine sahip katılımcıların diğer katılımcılara göre daha düşük puanlara sahip oldukları sonucuna ulaşırken, hizmet sürelerinin örgütsel bağlılık düzeylerini etkilemediği belirlenmiştir. Yöneticilik süreleri ile sporla ilgi düzeylerinin iş doyum ve örgütsel bağlılık düzeylerini etkilemedikleri görülmüştür. İş doyum düzeyleri ile örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişki incelendiğinde ise iş doyum ve tüm alt boyutları ile örgütsel bağlılık ve tüm alt boyutları arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Job Satisfaction and Organizational Commitment Levels of Sport Clubs' Employees: Case of Kocaeli Province In today's complex and rapidly changing business and organization environments, both individuals and organizations tend to adjust themselves to such conditions. In order to increase organizational efficiency and improvement, a number of different theoretical approaches has beed developed, including classical and neo-classical management approaches. Main focus of these approaches has been the human factor. In such a turbulent business and organizational environment, the main goal of organizations is to reduce the costs of operation as much as possible while at the same time to attain a maxiumum performance level. Realizing the importance of organizational coordination among employees, the organizations aim to obtain higher levels of competitive advantage relative to their rivals. It has been found that there is a positive relationship between job satifcation, organizational commitment and work efficiency. This study investigates job satisfaction and organizational commitment levels of employees who work at sport clubs in Kocaeli province. The participants were interviewed by using an in-depth analysis. The interview uses three scales mainly: job satisfaction scale, organizational commitment scale and demographic scale. Job satisfaction scales is comprised of three sub-parts, while organizational commitment scale has three of them. A total of 450 participants were intervieved. Reliability of data was tested by Cronbach Alpha test. It was found that alpha coefficients equals to 0.764 and 0.817 for job satisfaction and organizational commitment, respectively. In addition, a Shapiro-Wilk test was applied in order to measure whether data is in compliance with a normal distribution. It was found that data did not have a normal distribution. We also analyzed whether demographic characteristics of employees affect job satisfaction and organizational commitment levels of them. At this point, we used both Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis H tests. When inconsistent Kruskal-Wallis H test results obtained, we also compared all groups by applying a Mann-Whitney U Test. Finally, we applied Spearman correlation analysis in order to measure the relation between job satisfaction and organizational commitment. Our study found that there is no correlation bewteen age and job satisfaction and organizational commitment levels of both managers and employees. Male participants have higher points of job quality and normative commitment compared to female ones. Marital status has no effect on job satisfaction levels. Married individuals have a higher degree of normative commitments levels than single ones. Educational status has effects neither on job satisfaction nor organizational commitment levels. The department variable has no significant effect on job satisfaction levels. Normative commitment levels of physical education graduates are higher than other participants. The graduates of Economic and Administrative Sciences Faculty have a lower degree of organizational commitment. In terms of work experience, participants who have a work experience of 6 or more years have higher scores of job quality scale. In terms of organizational environment scale, those having a work experience of lower than 4 years have lower scores. Furthermore, it has been found that work experience has no effect on organizational commitment levels. Managerial experience has no significant effect on job satisfaction and organizational commitment levels. Finally, it has been concluded that there is a pozitive relation between job satisfaction and organizational commitment.