Beyin temelli öğrenme yaklaşımının öğrencilerin anatomi ve fizyoloji dersindeki başarı ve tutumlarına etkisi
The effect of brain based learning approach on students academic and achievement attitudes levels in anatomy and physiology class
  1. Tez No: 528057
  2. Yazar: ZEYNEP KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu araştırmanın amacı; Anatomi ve Fizyoloji dersi öğretiminde beyin temelli öğrenme yaklaşımının öğrencilerin başarılarına ve derse yönelik tutumlarına etkisinin olup olmadığını incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)'de iki ayrı ticaret lisesinde okuyan Sağlık Hizmetleri Sekreterliği alanı 10. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma deney grubunda 18, kontrol grubunda 17 olmak üzere toplam 35 öğrenci ile yürütülmüş ve gruplar yansız atama yoluyla belirlenmiştir. Deney grubunun dersleri beyin temelli öğrenme yaklaşımı ile 6 hafta (24 ders saati) süreyle araştırmacı tarafından yürütülmüştür. Kontrol grubunun dersleri ise mevcut öğretim programıyla ve modüler sisteme uygun bir şekilde yine araştırmacı tarafından yürütülmüştür. Veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Anatomi ve Fizyoloji Dersi Başarı Testi”ve“Anatomi ve Fizyoloji Dersi Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Bu araçlardan elde edilen veriler; bağımsız (ilişkisiz) gruplar t-testi, bağımlı (ilişkili) gruplar t testi ve frekans ve yüzde işlemleri kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular sonucunda beyin temelli öğrenme yaklaşımına dayalı Anatomi ve Fizyoloji dersi öğretiminin uygulandığı deney grubunun başarı sontest ve tutum sontest puanlarında pozitif yönde farklılık olduğu belirlenmiştir. Ayrıca deney ve kontrol grubunun başarı sontest puanı karşılaştırmalarında deney grubu lehine; tutum sontest puanı karşılaştırmalarında da yine deney grubu lehine anlamlı bir farklılık oluştuğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effect of the Brain-Based Learning approach on the achievement and motivation of students in Anatomy and Physiology class. The sample group consists of the 10th grade students studying in the Health Services Secretariat field from two different trade schools in the Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC). Totally 38 students, 18 in experimental group, 17 in control group, participated in this research. Participants were randomly assigned to groups. The lessons of the experimental group were conducted by the researcher for 6 weeks (24 course hours) with a brain-based learning approach. The courses of the control group were also conducted by the researcher in accordance with the existing curriculum and the modular system.“Anatomy and Physiology Course Success Test”and“Anatomy and Physiology Course Attitude Scale”developed by the researcher were used as data collection tools. The data collected were analysed with independent (unrelated) t-test, dependent (related) group t-test, and using frequency and percentage procedures to compare the groups' scores. The findings of the study revealed that the Brain-Based Learning approach used in the experimental group was more effective in increasing student achievement, attitude and motivation of students towards anatomy and physiology lessons than the current curriculum methods used in the control group. It was identified that the difference between success and attitude post-test scores were also statistically significant in favour of the experimental group.