قوانين الدولة العثمانية وصلتها بالمذهب الحنفي Kavaninu'd-Devleti'l-Osmaniyye ve Siletiha bi'l-Mezhebi'l-HanefiThe laws of Ottoman and its relationship to the Hanifi School of Islamic Jurisprudence
Osmanlı kanunnamelerinin hanefi mezhebiyle ilişkisi
- Tez No: 714002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ABU EİD
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Arapça
- Üniversite: University of Jordan (Al-Jami'ah Al-Urdunia)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu çalışmamızda“Osmanlı Kanunnamelerinin Hanefi Mezhebiyle ilişkisi”konusu ele alınmıştır. Birinci bölümde önsözle birlikte konuyla ilgili genel tarihi bilgi verildikten sonra, Osmanlı öncesi ve Osmanlı döneminde fıkhi hükümlerin kanun haline getirilmesi, Osmanlı dönemi önemli fakih ve eserlerini, ardından Osmanlı devletinin Hanefi mezhebini resmi mezhep olarak seçmesinin nedenlerinden bahsettik. İkinci bölümde, Fatih Sultan Mehmet'ten önce ve sonrası Kanunnamelerin hazırlanışı, içerik açısından Kanunnamelerin çeşitlerinden söz edilmiştir. Üçüncü bölümde ise, Kanunnamelerin hazırlanmasına iten nedenler ve hedeflerinden, ileri sürüldüğü gibi Osmanlı Kanunnamelerinin Bizans kanunlarından etkilenip etkilenmediği incelendikten sonra, ileri sürülen şüphelere ve bu şüphelere delilleriyle birlikte yanıt verilmeye çalışılmıştır. Dördüncü bölümde, Kanunnamelerin özelliğinden, muhtevasından ve şekli yapısından söz edilirken, bununla birlikte Kanunnamelerin şer'i olmadığını ileri sürenlerin görüşleri tartışılmıştır. Beşinci bölümde, Kanunnamelerin temel unsurlarıyla birlikte hazırlanan kanunnameler arasındaki benzerlik ve farklılıklara değinilmiştir. Ayrıca Kanunnamelerin hazırlanmasında Sultanın rolü ve etkisi incelenmiştir. Altıncı bölümdeyse, genel olarak Kanunnamelerin içeriğinden ve uygulanmasıyla ilgili bilgi verilirken Hanefi mezhebiyle, diğer mezheplerin görüşleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca çalışmamızda Osmanlı Kanunnamelerinin daha sonraki dönemlerde hazırlanan kanunlara etkisinden de bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study dealt with the topic of“The laws of Ottoman and its relationship to the Hanafi School of Islamic Jurisprudence”. It came in six chapters. The first chapter is an introductory chapter in which I dealt with four topics; the historical frame of the transfer of Islamic legislation into law format before the ottoman state and after, then I dealt with the juriprudential legislation in beginning of Ottoman Era. Then I talked about the most famous authors and their books during the Ottoman reign and then I showed why the Ottoman state chose the Hanafi school of jurisprudence to be the official school of the state. In the second chapter I dealt with the stage of writing and publishing the laws of the Ottoman State; before and after the Sultan Mohammad Alfatih, the era of Sultan Salim the 1st, and the post-reforms of Ottoman State ( Tanzimat). Then I talked about the types of the Ottoman laws. In the third chapter I have demonstrated the motives and objectives of Nama laws in the Ottoman State and its relation to the Byzantine laws. In the fourth chapter I demonstrated the general characteristics of Nama laws during the Ottoman reign, in terms of contents and formalities. Also I discussed some of the arguments of those who suspect the legitimacy of Nama laws. In the fifth chapter I studied the elements of Ottoman laws; the main principles which governs the Ottoman Sultanates rules. The similarities and differences in Nama laws in it different stages and the process of legislating in Nama laws and effective authorities. In the last chapter I have dealt with the content of Nama laws in general, using some of its samples in comparison with the Hanafi school of thought. Finally I concluded with showing the effect of Nama laws in contemporary laws.