Sensorimotor interaction and time perception: An empirical study and a philosophical discussion
Duyu-motor etkileşim ve zaman algısı: Deneysel bir çalışma ve felsefi tartışma
- Tez No: 528070
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNCİ AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Psikoloji, Philosophy, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Zaman algısı dış dünyayı algılama ve çevreden gelen sinyallere göre eylemde bulunmanın önemli bir unsurudur. Bu tez çalışması, motor hareket ve görsel zaman algısı arasındaki potansiyel etkileşimin psikofizik metodolojilerle çalışıldığı bir deneysel bölüm ile ampirik sonuçların felsefi bir çerçevede ele alındığı bir tartışma bölümü içermektedir. Deneylerin genel prosedürü, görme-motor ve pasif görsel gözlem koşullarının karşılaştırılmasını içermektir. Bulgular öyle göstermektedir ki görme-motor koşullarında algılanan sürede kısalma olmaktadır. Ayrıca eylem, görsel uyaranların algılanan hızlarında da azalmaya neden olmaktadır. Bulunan bu etkilerin dorsal yolakta modüle edildiği öne sürülmektedir. Öyle ki, bir başka deneyde eylemin neden olduğu zamansal kısalmanın eşit lüminanslı uyaranlar kullanıldığında ortadan kalktığını gösterilmektedir. Bu bulgu, bahsedilen etkilerin gerçekleştiği anatomik alanın lüminans karşıtlıkları ve temporal değişime hassas sinir hücrelerinin bulunduğu bir yerde olması gerektiğine dair destekleyici bulgu sunmaktadır. Renk ayrımsama performansının eş zamanlı motor eylemden etkilenmediğini gösteren diğer kontrol deneyi, dikkat faktörlerinin ana sonuçlarımızı açıklayamayacağına işaret etmektedir. Dolayısıyla deneysel çalışmaların genel çıkarımı, dorsal yolağın görme-motor uyaranların zamanlanmasında öncelikli bir rol oynadığıdır. Bu sonuçlar, temporal bilinçliliğin hem (i) somutlaşmış (embodied); bedensel eylemlerin ve durumların algılanan süreye etki etmesi, hem de (ii) genişletilmiş (extended); dışsal bilginin algılanan süreye direkt katkıda bulunması, olduğu tezini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Time perception is a crucial aspect of experiencing and acting upon the world. This thesis is composed of an empirical part, where the potential interactions between action and visual time perception are studied using psychophysical methodologies and a discussion part, where the results are discussed within a philosophical framework. The general procedure of the experiments includes a comparison between the visuomotor and passive visual observation conditions. The findings show that the perceived durations in the visuomotor conditions are underestimated. It is also demonstrated that the action induces a reduction in the perceived speed. It is claimed that the effects reported here might be modulated in the dorsal route. In fact, it is demonstrated that action-induced duration compression disappears using isoluminant stimuli. This provides further evidence that the locus of these effects should be somewhere, where the neurons are sensitive to luminance-modulation and temporal change. In a final control experiment, it is shown that color discrimination performance is not influenced by the execution of a concurrent motor act, which together implies that attentional factors cannot explain our main results. Broader indication of empirical studies is that the dorsal route has a principle role in the timing of visuomotor sequences. These results support the current philosophical stand that temporal consciousness is both (i) embodied; the body's actions and states have an influence on the perceived time, and (ii) extended; the external information has direct contributions to the perceived time.