Obsesif kompulsif belirtiler, zihinsel kirlenme ve tiksinme ile cinsel doyum arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the associations among obsessive compulsive symptoms, mental contamination, disgust and sexual satisfaction
- Tez No: 528071
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK BAHTİYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Zihinsel kirlenme, kirli bir nesne ya da kişi ile doğrudan temas etmeden ortaya çıkan içsel bir bulaşma ve kirlenme hissidir. Yapılan çalışmalarda zihinsel kirlenmenin, özellikle obsesif kompulsif bozukluk ile ilişkili olduğu vurgulamaktadır. Bu araştırmanın amacı, obsesif kompulsif belirtiler, zihinsel kirlenme ve tiksinme ile cinsel doyum arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu çalışmanın örneklemi, aktif bir cinsel yaşamı bulunan, 18-45 yaş aralığında 477 gönüllü katılımcıdan (275 kadın, 202 erkek) oluşmaktadır. Bu çalışmada veri toplamak amacıyla Demografik Bilgi Formu, Padua Envanteri- Washington Eyalet Üniversitesi Revizyonu (PE-WEÜR), Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği (GRCDÖ), Vancouver Obsesif Kompulsif Envanteri-Zihinsel Kirlenme Ölçeği (VOKE-ZK), Tiksinme Ölçeği Revize Edilmiş Form (TÖ-R), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonucu, depresyon, zihinsel kirlenme ve tiksinmenin obsesif kompulsif belirti düzeyini pozitif yönde yordadığını göstermektedir. Buna ek olarak, kadın katılımcılarda depresyon, OKB belirtileri ve tiksinme cinsel doyumu yordamaktadır. Erkek katılımcılarda ise yalnızca OKB belirtilerinin cinsel doyumu yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın bulguları literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mental contamination is an internal feeling of contamination and dirtiness that emerges without any direct contact with a dirty object or a person. Contemporary studies emphasize that mental contamination is particularly associated with obsessive compulsive disorder. The aim of this study was to examine the relationships among obsessive compulsive symptoms, mental contamination, disgust and sexual satisfaction. The study was carried out with 477 voluenteer participants having active sexual life (275 female, 202 male) with the age range of 18-45 years. In order to collect data, Demographic Information Form, Padua Inventory-Washington State University Revision (PE-WSUR), Golombok –Rust Sexual Satisfaction Inventory (GRISS), Vancouver Obsessive Compulsive Inventory- Mental Contamination Scale (VOCI-MC), Disgust Sensitivity Scale- Revised Form (DS-R), Beck Depression Inventory (BDI) were used. The results revealed that depression, mental contamination and disgust were positively associated with the level of OCD symptoms. Additionaly for females participants, depression, OCD symptoms and disgust predicted sexual satisfaction. In male participants, only OCD symptoms predicted the result of sexual satisfaction. The findings of the research were discussed in light of the literature.