Uluslararası ticarette riskler, taşımacılıkta ortaya çıkan örnekler ve alınması gereken tedbirler
Risks in international trade, relevant cases in transportation and measures to be taken
  1. Tez No: 528074
  2. Yazar: YİĞİT ÖMER KOÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMİT VANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
21. yüzyılda küreselleşme ile birlikte, ticarete konu olan mal, para ve belgelerin daha hızlı bir şekilde pazarda dolaşımı sağlanmıştır. Dolayısı ile uluslararası ticaretin hacmi artmış, buna paralel olarak uluslararası ticaretin gerçekleşmesini sağlayan taşımacılık sektöründe de büyüme yaşanmasını sağlamıştır. Uluslararası ticaretin her bir süreci çeşitli riskler içermektedir. Dolayısıyla küreselleşme, uluslararası ticarette risklerin de artmasına neden olmuştur. Bu riskler içerisinde taşımacılık riski, ticarete konu malı doğrudan etkilediğinden ötürü ayrıca ele alınması gereken kritik bir risk unsurudur. İlgili tez çalışmasında uluslararası ticarette riskler, mal ile ilgili, ödeme ile ilgili ve piyasa ile ilgili olmak üzere üç temel başlık ve alt başlıkları halinde incelenmiştir ve bu risklere karşı alınması gereken tedbirler ifade edilmiştir. Tezin ana inceleme konusu olan taşımacılık riski ise ayrıca ele alınmıştır. Taşımacılık risklerine bağlı olarak yaşanan kazalar her bir taşımacılık türü için örnek vakalar üzerinden incelenmiş ve bu kazalara neden olan operasyonel hatalar ve sonucunda alınan tedbirler ortaya konmuştur. Çalışmanın son kısmında, taşımacılık risklerinin önüne geçmek amacıyla alternatif tedbir önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the globalization in the 21st century, there has been a remarkable development in the trade of goods, money and documents. Hence, the volume of international trade has increased, and in parallel the growth of the transportation sector which contributes the international trade has also expanded. However, the risks in the international trade have occurred as a result of the globalization. Each process of international trade involves various risks. The transportation risk is one of the critical risks in the international trade that must be examined carefully because it directly affects the trade of the goods. In this master thesis, the risks in international trade have been analyzed in three main headings and sub-headings including the risks related to the goods, the payment and the market, in addition, the measures to be taken against these risks have been demonstrated. Moreover, the transportation risk which is the major concern of this thesis is also examined in detail. The accidents which occur due to the transportation flaws have been investigated by analyzing sample cases for each type of transport and the operational faults and precautions to prevent the transportation risks have been revealed. In the last part of this study, alternative measures were proposed in order to avoid transportation risks.