Özel spor işletmeleri işgörenlerinin örgütsel sinizm ve örgütsel bağlılık düzeylerinin incelenmesi
The examination of organizational cynicism and organizational commitment levels of employees of private sports enterprises
- Tez No: 528077
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN SUNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çağımızda teknoloji yüksek bir hızla ilerlemekte ve birçok alanda makineleşmeye gidilmektedir, onlarca işi yapabilen teknolojik makineler günümüz koşullarında insan gücüne olan ihtiyacı azaltmaktadır. Bir makine onlarca işi bir insan ise onlarca makineyi kontrol etmektedir. Dolayısıyla ilerleyen teknoloji ile birlikte insan gücüne olan ihtiyaç her ne kadar azalsa da insanın önemi artmıştır. Önceki dönemlerde bir işi yapan işgörenler günümüz teknolojisiyle, makineler yardımıyla birçok işi eş zamanlı olarak yapabilmektedir. Bu sebeple; ideal bireyler çalıştıkları örgüte fayda sağlayacakları gibi işine bağlı olmayan, işini sevmeyen ya da farklı sebeplerle iş ve iş yeriyle sorun yaşayan bireyler de çalıştıkları örgüte zarar verebilmektedirler. Örgütlerde bu konuda en çok dikkat çekenler ise sinizm düzeyleri yüksek ve örgütsel bağlılık düzeyleri düşük bireylerdir. Sinizm; olumsuz hislerin eşlik ettiği hayal kırıklığı ile şüphe düşüncesinden oluşan bir tutumdur. Örgütsel sinizm ise kısaca; örgütü bütüncül olarak kabul etmeyen bir tutum olarak açıklanabilir. Örgütsel bağlılık; işgörenin bünyesinde bulunduğu örgüte yönelik beslediği bağ gücünü ifade etmektedir. Tanımlarından da anlaşılacağı üzere örgütsel sinizm ve örgütsel bağlılık kavramları örgütlerin varoluşunu sürdürebilmeleri için son derece önemli kriterlerdir ve zamanla örgütlerde en çok ilgilenilen konular halini almıştır. Bu çalışmada; işgörenlerin örgütsel sinizm ve örgütsel bağlılık düzeylerini inceleyebilmek amacıyla, demografik sorular, 3 alt boyuttan oluşan örgütsel sinizm ölçeği ve 3 alt boyuttan oluşan örgütsel bağlılık ölçeği olmak üzere üç bölümden oluşan soru formu Marmara bölgesinde faaliyet göstermekte olan özel spor işletmelerinde işgören 400 kişiye uygulanmıştır. Elde edilen 400 soru formundan 394'ü çalışmaya dahil edilmiştir. Veriler SPSS 21 paket programı kullanılarak analizler gerçekleştirilmiştir. Verilerin güvenirliğini tespit edebilmek amacıyla Cronbach Alpha testi uygulanmış ve Örgütsel sinizm ölçeği için α=0,802, örgütsel bağlılık ölçeği için α=0,851 olarak bulunmuştur. Katılımcıların demografik dağılımları tablolar halinde sunulmuş, demografik bilgiler örgütsel sinizm ve alt boyutları, örgütsel bağlılık ve alt boyutları ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmalar yapılırken; iki kategori içeren demografik değişkenlerde Mann-Whitney U testi, ikiden çok kategori içeren demografik değişkenlerde Kruskal-Wallis H testi kullanılmıştır. Kruskal-Wallis H testi sonuçlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olması durumunda ise kategoriler kendi aralarında ikişerli olarak Mann-Whitney U testi ile tekrar karşılaştırılmıştır. Örgütsel sinizm ve alt boyutları ile örgütsel bağlılık ve alt boyutlarının arasındaki ilişkinin incelenmesi için ise Spearman korelasyon analizi uygulanmıştır. Çalışmada cinsiyet, yaş, eğitim durumu, mezun olunan bölüm, hizmet süresi, sporla ilgilenme düzeyi ve unvan durumlarının örgütsel bağlılık, örgütsel sinizm ya da alt boyutlarında yer alan faktörler üzerinde etkili oldukları gözlemlenmiştir. Örgütsel sinizm ve örgütsel bağlılık düzeyleri arasında ilişki olup olmadığı incelenmiş ve örgütsel sinizm ile örgütsel bağlılık arasında ters yönlü bir korelasyon olduğu tespit edilmiştir. Örgütsel sinizm alt boyutları ile örgütsel bağlılık alt boyutlarında da ilişki benzerlik göstermekte ve örgütsel sinizm alt boyutları ile örgütsel bağlılık alt boyutları arasında da negatif yöndedir
Özet (Çeviri)
Today, the technology is advancing at an extremely high rate. Multi-task machines reduce the need for human labor. A machine can perform many tasks while a single human can control whole these machinery operations. Despite these rapid technological advancemets, human factor is still considered important. While workers used to perform a single task, due to modern technology they are able to perform a number of tasks simultaneously. Thus, workers who do not like their jobs or have some kind of problems inside their workplace can do harm to their organizations. In this context, those workers or employees who have high levels of cynicism and low levels of organizational commitment are thought to be very important in terms of organizational efficiency. Cynicism is an attitude that is comprised of negative feelings, disappointment, and doubt. To put simply, organizational cynicism refers to the workers' attitude who do not internalize their organization as a whole. Organizational commitment is the relation between workers and their organization. As can be understood from the conceptual definitions, organizational cynicism and commitment play a vital role for survival of organization. They are considered to be the focus of organizational development and coordination. This study investigates organizational cynicism and commitment levels of employees. To this end, we interviewed 400 participants working at private sports businesses operating in Marmara region of Turkey. Through the interviews, we applied three scales, including organizational cynicism, commitment and demographics. We included 394 interviews out of 400 to the study. Data were analyzed by using the SPSS 21 programme. To test the reliability of data, we applied a Cronbach Alpha test. Cronbach Alpha coefficient for organizational cynicism and commitment are calculated as 0.802 and 0.851, respectively. Demographic characteristics of participants are presented in tables. Demographic data was compared to organizational cynicism and commitment scales. We applied Mann-Whitney U Test for variables including two distinct categories, and Kruskal-Wallis H test for demographic variables including more than two categories. When we found significant differences in Kruskal-Wallis H test results, we again compared all categories by appliying a Mann-Whitney U test. In addition, we applied a Spearman correlation analysis in order to investigate the relationship between organizational cynicism and commitment. The study found that variables like gender, age, education level, profession, work experience have significant effects on workers' organizational cynicism and commitment levels. Furthermore, it has been found that there is a negative relationship between organizational cynicism and organizational commitment.