Spor işletmelerinde işgörenlerin kayırmacılık algısı ile iş tatmini arasındaki ilişki
Favoring of the employee perception in sports facilities and the relationship between job satisfaction
- Tez No: 399146
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM FATİH YENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı işletme faaliyetleri içinde önemli bir yer tutan spor işletmelerinin yönetim şekline değinmek, işletmeciliği hakkında bilgi vermek, personel stratejileri hakkında bilgi vermek ve spor işletmelerinde çalışan işgörenlerin kayırmacılık algısı hakkında bilgi vermektir. Çalışmanın evreni 2014 yılında Ankara İlinde yer alan belediye ve özel spor tesislerinde işgören olarak çalışan kişilerden oluşmaktadır. Örnekleme yöntemi olarak basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmış ve örneklem ise basit tesadüfi yöntem ile seçilmiş, yapmış olduğumuz bu çalışmaya katılmayı kabul eden 101 özel spor tesisinde, 125 belediye spor tesisinde çalışan işgörenden olmak üzere toplam 226 kişiden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak literatür taraması sonucu 3 bölümden oluşan, birinci bölümde katılımcıların demografik özelliklerini tespit etmek için uygun seçenekli 8 soru sorulmuştur. İkinci bölümde ise veri toplama aracı olarak; Abdalla ve diğerleri (1998) ile Ford ve Mc Laughin (1985) tarafından geliştirilmiş olan ölçekten hareketle, Asunakutlu ve Avcı (2009) tarafından geliştirilen 14 ifadeli ve 3 alt boyuttan oluşan“nepotizm ölçeği”kullanılmıştır. Son bölüm olan üçüncü bölümde, Schneider ve Dachler (1978) tarafından geliştirilen ve türkçeye çevirisi Ergin (1997) tarafından (aktaran Asunakutlu ve Avcı, 2009) gerçekleştirilen iş tatmini; yükselme olanakları, iş arkadaşlarından tatmin, ücret tatmini, yönetimden tatmin ve işin kendisinden tatmin olmak üzere beş boyutta ölçülmüştür. Çalışılan Tesisin Statüsü değişkenine göre bütün kayırmacılık ölçeği alt boyutlarında, belediye tesislerinde çalışanların lehine anlamlı fark tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to mention about management system of sport institutions to give information about its operating, about personnel strategies and about favoritism on sports institutions. The universe of the study is consisted of persons working as personnel in special sport facilities and in municipality of Ankara in 2014. As sampling method, simple incidental sampling method is used and the sampling is selected by incidental method and this is consisted of 101 persons from special sports facilities, 125 persons from the personnel of municipality sports facilities and totally 226 persons that accepted to participate in the study. As data collection tool, survey method is decided. This used survey method has been shaped of 3 sections reviewing the literature. In the first section, a public survey consisting of 8 questions is done so as to determine the demographic specialties of the participants and the participants were asked to mark the proper choices. In the second section, as data collection tool,“nepotizm scale”was used consisting of 14 expressions and 3 subscales which were developed by Asunakutlu and Avcı (2009) on the basis of Abdalla et al. (1998) and Ford and Mc Laughin (1985). According to the variable of Status of Studied Plant, a significant difference is identified in favor of the workers in municipality plan in the whole subscales of favoring scale.