IG A eksikliğinde atopi bulgularının sorgulanması
Interrogation of atopy in IG A deficient individuals
- Tez No: 528094
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN ANAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Selektif IgA eksikliği en sık rastlanan immünglobulin bozukluğudur. Yaygınlığı, çeşitli çalışmalarda 1: 300-1: 3000 aralığında bildirilmiştir. IgA eksikliğinin klinik önemi açık değildir.Asemptomatik seyredebildiği gibi otoimmün ve atopik bozukluğu olan hastalarda da tespit edilmiştir. Bugüne kadar elde edilen sonuçlar çok tartışmalı olup hava yolu aşırı duyarlılığının ortaya çıkmasında IgA eksikliğinin bir rolü olduğu düşünülmektedir. Çalışmamızda da Ig A eksikliği ve atopi ilişkisini saptamak ve atopisi olan hastalarda selektif Ig A eksikliğini düşündürmek hedeflenmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Alerji Bilim Dalı, Çocuk Gastroenteroloji Bilim Dalı ve Genel Çocuk polikliniğine başvuran ve herhangi bir nedenle bakılan IgA düzeyi yaşına göre -2 SD altında saptanan 2-18 yaş arası 100 hasta toplandı.Veriler hastane bilgi yönetim sisteminden retrospektif olarak tarandı. Anne veya babalara telefon aracılığıyla ulaşılarak Ig A eksikliği ve atopi ilişkisi sorgulanmak üzere International Study of Asthma and Allergies in Childhood (ISAAC) çalışma sorularını içeren anket çalışması yapıldı. IgA eksikliğinde alerjik rinit, astım, egzema, gıda alerjisi sıklığı bakıldı. BULGULAR: Hastaların %59'u erkek , %41'i kızdı. Ortalama yaş 6,9 idi (±4,2) Hastaların %25 inde astım , %7 sinde alerjik rinit, %2 sinde ilaç alerjisi, %7 'sinde egzema, %18'inde ürtiker, %10' unda gıda alerjisi mevcuttu. Olgularımızın %80 ine deri testi ve kanda spesifik alerji testleri yapılmış olup atopi sıklığı %22,5 olarak değerlendirildi. SONUÇ: Ig A eksikliği olan çocuklarda geçmişte hırıltılı solunum yakınması, astım, atopik dermatit, gıda alerjisi, normal popülasyonda yapılan araştırma sonuçları ile karşılaştırıldığında daha sık görülmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Ig A eksikliği, atopi, ISAAC kriterleri
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM : Selective IgA deficiency is the most common immunoglobulin disorder. Its prevalence is reported 1: 300-1: 3000 in the previous studies. The clinical significance of IgA deficiency is unclear. While some patients are asymptomatıc it has been also detected in patients with autoimmune and atopic disorders. The results obtained so far are controversial and IgA deficiency is thought to play a role in airway hypersensitivity. In our study, we aimed to determine the relationship between Ig A deficiency and atopy and to increase the awareness of selective Ig A deficiency in this patients. MATERIAL AND METHOD: One hundred patients between the ages of 2 and 18, who were admitted to the Dokuz Eylül University Faculty of Medicine, Department of Pediatric Allergy, Department of Pediatric Gastroenterology and General Pediatric Outpatient Clinic, and whose IgA level was below -2 SD for any reason, were selected. Data was collected from hospital data management system retrospectıvely. A questionnaire including questions from International Study of Asthma and Allergies in Childhood (ISAAC) study, related to IgA deficiency and atopy is performed on phone with the parents. We aim to investigate associatıon between Ig A deficiency and asthma, allergic rhinitis, eczema and food intolerance. RESULTS:Fifty nine percent of the patients were male and 41% were female. The mean age was 6.96 (± 4.2).Twenty five percent of the patients had asthma, %7 had allergic rhinitis , %2 had drug allergy, %7 had eczema ,%18 had urticaria,%10 had food allergy. Skin test and blood specific allergy tests were performed in %80 of our patients and atopy rate was found 22.5% . CONCLUSION: In children with Ig A deficiency, wheezing complaints in the past, asthma, atopic dermatitis, food allergy are more common in comparison with the results of the survey conducted in the normal population. KEYWORDS: Ig A deficiency, atopy, ISAAC criteria