Eurasianism and contemporary foreign policy in Turkey
Avrasyacılık ve çağdaş Türk dış politikası
  1. Tez No: 528093
  2. Yazar: TOBIAS HERLBAUER
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. NADİR ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çeşitli Türk dış politika kararlarını veya Avrasyacılar gibi bazı aktörleri tanımlamak, dergilerde, gazetelerde veya konuşmalarda gözlemlenebilen bir trenddir. Türk devleti ve özellikle Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki Avrasyacıların sahip oldukları güç hakkında pek çok spekülasyon bulunmaktadır. Ergenekon, Balyoz ve İzmir casusluk davaları sürecinde Avrasyacı düşünce ile bağlantılı olduğu iddia edilen subay ve siyasetçiler tasfiye edildikten sonra, pek çoğu 15 Temmuz 2016'da gerçekleşen başarısız darbe girişimi sonrasında görevlerine dönmüştür. Türk Avrasyacılar ve onların Alexander Dugin, Vladimir Zhirinovsky gibi Rus Avrasyacılar ve aşırı sağ politikacılar ile olan ilişkileri, Türk medyasında ve akademik çalışmalarında çeşitli şekillerde eleştirilmektedirler. Burada şaşırtıcı olan, bazı Türk Avrasyacıların politik geçmişinin, Türkiye'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün milliyetçiliğini esas alan komünizm veya solcu milliyetçilik olduğu gerçeğidir. Dolayısıyla, Türkiye'deki Avrasyacılık'ın tanımı ve teorik altyapısı Türk politikasında son derece tartışılmakta olan, çağdaş ve elzem konulardır. Bu tezin amacı,“Türk Avrasyacılığı”teriminin altında neyin esas olduğu sorusudur. Çeşitli yandaşlar ve içeriden kişiler ile görüşmeler yapmak Türk Avrasyacılığının amacına, yaklaşımlarına ve temelindeki teorilere ilişkin değerli anlayışlar kazandıracaktır. Bu amaçla, seçkin kişilerle 2008 ve 2018 arası dış politika yaklaşımları ve Avrasyacı çevredeki belirli aktörlerin geçmişi odaklı, keşfedici niteliksel görüşmeler yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Describing particular Turkish foreign policy decisions or certain actors within Turkey's political environment as Eurasianist is a trend observable in journals, newspapers and speeches. There are many speculations about the power of Eurasianists within the Turkish state apparatus and especially the Turkish Armed Forces. After officers and politicians who are allegedly linked to Eurasianist thought have been purged during the Ergenekon, Sledgehammer and Izmir spy cases, many of them returned to their posts after the abortive coup of July 15, 2016. Turkish Eurasianists and their ties to Russian Eurasianists and far-right politicians, such as Alexander Dugin and Vladimir Zhirinovsky are criticized in one way or another in Turkish media and academic works. What is astounding here is the fact that the political background of some Turkish Eurasianists is communism or left-wing nationalism with references to the nationalism of the founding father of modern Turkey, Mustafa Kemal Atatürk. Therefore the definition of Eurasianism in Turkey and its theoretical background are highly discussed and contemporary, crucial topics in Turkish politics. The question of what actually lies behind the term of“Turkish Eurasianism”is the aim of this thesis. Conducting interviews with several proponents and insiders will give valuable insight into the aims, approaches and underlying theories of Turkish Eurasianists. For this reason exploratory, qualitative interviews will be conducted with elites to focus on foreign policy approaches between 2008 and 2018 and the historical background of particular actors within the Eurasianist environment. Providing both a contemporary analysis of foreign policy and the historical relations will lead to a better understanding of Turkish foreign policy.