Türkiye'de yüksek öğrenim gören Türkmenistanlı öğrencilerin sosyo- ekonomik sorunları: Gaziantep örneği
Socio-economic problems of Turkmenistan students studying in higher education in Turkey: Gaziantep sample
- Tez No: 528104
- Danışmanlar: PROF. DR. SADETTİN PAKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma ile Türkmenistan'dan gelen ve Gaziantep'te ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeyde öğrenim gören 325 öğrencinin yükseköğrenim sürecinde karşılaştıkları sosyal ve ekonomik sorunlar araştırılmıştır. Uluslararası öğrencilerin bu araştırmaya gönüllü olarak katılım sağlanmıştır. Bu öğrencilerle birebir anket uygulaması yapılarak elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS istatistik paket programı ile değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler tablolar ve şekiller haline getirilerek yorumlanmıştır. Önceki çalışmalara bakıldığında, Türkiye'ye yükseköğrenim için gelen uluslararası öğrencilerin nerdeyse tamamı kültürel farklılıklardan, aile ve memleket özleminden, dil yetersizliğinden, ekonomik sıkıntılardan, ülkelerinden burs alamamalarından, istedikleri üniversiteyi veya bölümü yerleşememelerinden vb. nedenlerden dolayı birçok sorunlar yaşadıkları görülmüştür. Gaziantep'te yükseköğrenim gören Türkmenistanlı öğrencileri ise; dil yetersizliği sorunu, kültürel farklılıktan kaynaklanan sorunlar, Türk öğrencilere entegre olamama sorunu yaşadıklarını, ama hiçbir zaman baskı görmediklerini, öğretim elemanları tarafından kendilerine ayrımcılık yapılmadığını belirtmektedirler. Öte yandan bu öğrenciler, aile ve memleket özleminden dolayı psikolojik sorunlar yaşadıklarını, arkadaş, dost ve çevre edinemediklerini, sosyal ve kültürel faaliyet yapma ortamı bulamadıklarını ifade etmektedirler. Yine bu öğrenciler bir yıl TÖMER için zaman kaybettiklerini, barınma, ülkelerinden eğitim bursu alamama ve ekonomik sorunlar nedeni ile eğitim sürecinde bir işte çalışmak zorunda kaldıklarını belirtmektedirler. Bu araştırma ile Türkmenistanlı öğrencilerin eğitimi sürecinde bir işte çalışmak zorunda kalmaları nedeniyle eğitimlerinden verim alamadıkları ortaya konulmuştur. Uluslararası öğrencilerin Türkiye'ye gelmeden önce yerleştiği üniversite, üniversitenin bulunduğu şehir ve yaşam koşulları hakkında detaylı bilgi edinmelidir. Eğitim masraflarını karşılamak için ailesinin, ülkesinin desteğini mutlaka almalıdır. Bu öğrenciler Türkiye'de çalışmak için değil, yükseköğrenimlerini alıp, hizmet etmek için tekrar ülkelerine dönmelidirler.
Özet (Çeviri)
With this study, the social and economic problems of 325 students from Turkmenistan who were studying at the associate, undergraduate and graduate level in Gaziantep were investigated in higher education period. International students voluntarily participated in this research. The data obtained by applying one-to-one questionnaire to these students was evaluated by SPSS statistical package program in computer environment. The obtained data were interpreted by converting them into tables and figures. Referring to previous studies, almost all of the international students who come to Turkey for higher education cultural differences, family and the homesickness, language deficiencies, economic woes, received a scholarship from the country because they cannot, have been shown to experience many problems for reasons so they cannot be settled in the university or department they want. Turkmenistan students who graduated from Gaziantep; problems of language inadequacy, problems arising from cultural differences, they are experiencing the problem of not being integrated with Turkish students, but they have never been oppressed and instructors have not discriminated against them. On the other hand, these students express that they are experiencing psychological problems due to family and country longing, cannot get friends, friends and the environment, and cannot find an environment for social and cultural activities. They also say that they have lost their time for TÖMER for a year and are forced to work in the education process due to the reasons of economic difficulties and lack of education, scholarships and education from their countries. With this research, Turkmenistan students were found to be unable to yield their education due to having to work in education process. International students coming to the university before he settled in Turkey should get detailed information about cities and living conditions of the university is located. In order to cover the costs of education, the family must take the support of their country. These students not to work with Turkey, and receive higher education, should be returned to their country to serve again.