Fen bilimleri dersinde teknoloji ürünü kullanımı ile fen bilimlerine yönelik tutumların incelenmesi (Türkmenistan-Türkiye örneği)
  1. Tez No: 1015244
  2. Yazar: ALTYNAY AGAJANOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENK YOLDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Türkmenistan ve Türkiye'de öğrenim gören 5. sınıf öğrencilerinin fen bilimleri derslerinde teknoloji kullanımına yönelik tutumları ile fen bilimlerine yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modelinde yürütülmüştür. Çalışma grubu 2025–2026 eğitim öğretim yılında Türkmenistan'ın Mary ili ile Türkiye'nin Manisa ilinde resmî devlet okullarında öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Çalışma grubu her iki ülkeden 303'er öğrenci olmak üzere toplam 606 öğrenciden oluşmaktadır. Veriler, Karakuş (2023) tarafından geliştirilen“İlkokul Fen Bilimleri Dersinde Teknoloji Kullanımına Yönelik Tutum Ölçeği”ile Kaya ve İzci (2024) tarafından geliştirilen“Fen Bilimleri Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde Pearson korelasyon analizi ve çok değişkenli varyans analizi (MANOVA) kullanılmıştır. Araştırma bulguları, teknoloji kullanımına yönelik tutum ile fen bilimlerine yönelik tutum arasında yüksek düzeyde, pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir (r = 0,882; p < 0,001). Belirleme katsayısı, iki değişken arasındaki varyansın yaklaşık %78'inin ortak olduğunu ortaya koymaktadır. Ülke bazında yapılan analizlerde bu ilişkinin Türkmenistan'da (r = 0,893) ve Türkiye'de (r = 0,871) benzer düzeylerde gerçekleştiği belirlenmiştir. Cinsiyet değişkenine göre yapılan analizlerde kız öğrencilerin hem teknoloji kullanımına yönelik tutum puanlarının hem de fen bilimleri dersine yönelik tutum puanlarının erkek öğrencilere göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ülkeler arası karşılaştırmada ise Türkmenistan'daki öğrencilerin teknoloji kullanımına yönelik tutum ve fen bilimlerine yönelik tutum puan ortalamalarının Türkiye'deki öğrencilere göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte, ülke değişkeninin her iki tutum üzerindeki etki büyüklüğünün düşük düzeyde olduğu görülmüştür (teknoloji kullanımına yönelik tutum için η² = 0,019; fen bilimlerine yönelik tutum için η² = 0,009). Sonuç olarak, teknoloji kullanımına yönelik tutum ile fen bilimlerine yönelik tutum arasında güçlü ve tutarlı bir ilişki bulunmaktadır. Bu bulgu, fen bilimleri öğretiminde teknoloji entegrasyonunun öğrencilerin derse yönelik tutumlarını destekleyici bir unsur olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between fifth-grade students' attitudes toward the use of technology in science classes and their attitudes toward science in Turkmenistan and Turkey. The study was conducted using the descriptive survey model, one of the quantitative research methods. The study group consists of students attending public schools in Mary Province, Turkmenistan, and Manisa Province, Turkey, during the 2025–2026 academic year. The study group comprises a total of 606 students, with 303 students from each country. Data were collected using the“Attitude Scale Toward Technology Use in Elementary Science Classes”developed by Karakuş (2023) and the“Attitude Scale Toward Science Classes”developed by Kaya and İzci (2024). Pearson correlation analysis and multivariate analysis of variance (MANOVA) were used in the data analysis. The research findings indicate a strong, positive, and statistically significant relationship between attitudes toward technology use and attitudes toward science (r = 0,882; p < 0,001). The coefficient of determination reveals that approximately 78% of the variance between the two variables is shared. Country-specific analyses revealed that this relationship occurred at similar levels in Turkmenistan (r = 0,893) and Turkey (r = 0,871). In analyses based on the gender variable, it was determined that female students' attitude scores toward both technology use and science courses were significantly higher than those of male students. In the cross-country comparison, it was found that the average attitude scores toward technology use and science courses among students in Turkmenistan were higher than those of students in Turkey. However, it was observed that the effect size of the country variable on both attitudes was low (η² = 0,019 for attitudes toward technology use; η² = 0,009 for attitudes toward science). In conclusion, there is a strong and consistent relationship between attitudes toward technology use and attitudes toward science. This finding suggests that the integration of technology in science education may serve as a supportive factor for students' attitudes toward the subject.