6-18 yaş arası obez çocuk ve adolesanlarda hipertansiyon ve serum fibroblast growth faktör 23 düzeyi ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of relation between hypertension and serum fibroblast growth factor 23 level in obese children and adolescents aged 6-18 years
- Tez No: 497016
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN DURSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Çocuk nefroloji ve endokrinoloji polikliniklerine başvuran 6-18 yaş arası obez çocuk ve adolesanlarda hipertansiyon ve serum FGF23 düzeyi ilişkisinin belirlenmesi; FGF23'ün ve ambulatuar kan basıncı monitorizasyon parametrelerinin, hipertansiyonun göstergesi olabilecek biyokimyasal belirteçler ile ilişkisinin belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Ekim 2016 ile Mart 2017 tarihleri arasında Çocuk Nefroloji ve Endokrinoloji Polikliniklerine başvuran 6-18 yaş arası obez olan 40 hipertansif ve 40 normotansif toplam 80 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların başvuru esnasındaki laboratuvar verileri retrospektif olarak dosyalarından kaydedildi. 24 saatlik ambulatuar kan basıncı monitorizasyonu yapılarak kan basıncı verilerikaydedildi. Alınan kan örneklerinden serum FGF23 düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçüldü. Bulgular: Hipertansif hastalarda,24 saatlik ortalama diyastolik kan basıncı (p:0,021) ve ortalama gündüz diyastolik kan basıncı (p:0,013) ile FGF23 pozitif ilişkili bulundu. Hipertansif hastaların FGF23 düzeylerinde, normotansif hastalara göre anlamlı bir farklılık bulunmadı. Hipertansif hastalarda, ortalama gece sistolik kan basıncı ile sodyum ters yönlü ilişkili bulundu (p:0,031). Normotansif hastalarda, ambulatuar kan basıncı monitorizasyon parametreleri ile sodyum pozitif ilişkili bulundu. Hipertansif hastalarda, ambulatuar kan basıncı monitorizasyon parametreleri ile kreatinin pozitif ilişkili bulundu. Tüm hastalarda, FGF23 ile trigliserid pozitif ilişkili bulundu (p:0.019). Normotansif hastalarda, FGF23 ile total kolesterol (p:0,035) ve kalsiyum pozitif ilişkili (p:0,049) bulundu. Sonuç: Bu çalışmada diyastolik kan basıncı ile FGF23 pozitif ilişkili bulundu. Bu sonuç FGF23'ün hipertansiyon patogenezinde rol oynayabileceğini ancak öncelikle diyastolik kan basıncına etki edeceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the relationship between hypertension and serum FGF23 levels in obese children and adolescents aged 6-18 years who applied to pediatric nephrology and endocrinology outpatient clinics and to determine the relationship of FGF23 and ambulatory blood pressure monitorization parameters with biochemical markers which may be indicative of hypertension. Material and Method: Between October 2016 and March 2017, 40 hypertensive and 40 normotensive totally 80 obese patients aged 6-18 years who were referred to Pediatric Nephrology and Endocrinology Outpatient Clinics were included in the study. The laboratory data of the patients at the time of referral were recorded retrospectively from their files. 24-hour ambulatory blood pressure monitoring was performed and blood pressure data was recorded. Serum FGF23 levels from blood samples were measured by ELISA method. Results: In hypertensive participants, 24-hour mean diastolic blood pressure (p: 0.021) and mean daytime diastolic blood pressure (p:0,013) were found to be positively correlated with FGF23. FGF23 levels of hypertensive patients were not significantly different from normotensive patients. In hypertensive participants, the mean nighttime systolic blood pressure was found to be inversely correlated with sodium (p:0,031). In normotensive participants, ambulatory blood pressure monitorization parametres were found to be positively correlated with sodium. In hypertensive participants, ambulatory blood pressure monitorization parametres were found to be positively correlated with creatinine. In all participants, FGF23 was found to be positively correlated with triglyceride (p:0,019). In normotensive participants, FGF23 was found to be positively correlated with total cholesterol (p:0,035) and calcium (p:0,049). Conclusion: In this study, FGF23 was found to be positively associated with diastolic blood pressure. This result suggests that FGF23 may play a role in the pathogenesis of hypertension but will primarily affect diastolic blood pressure.