Azerbaycan ve Türkiye muhasebe sistemleri hesap planları karşılaştırılması
Azerbaijan and Turkey accounting system account planning comparison
  1. Tez No: 528123
  2. Yazar: KHASAY MANSUROV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN NESRİN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Muhasebenin temel görevi işletme içi ve işletme dışı kişi ve kuruluşlara bilgi üretmektir. Üretilen bilgileri doğru analiz ederek kullanan işletmeler başarılı olmaktadır. Günümüzde, artan teknolojik imkanlar ve ülkeler arasındaki sınırların ortadan kalkmasıyla işletmeler teknoloji, küreselleşme, artan rekabet şartları gibi konularda sürekli değişmektedir. Söz konusu durum farkı ülke ve kuruluşların muhasebe bilgilerini herkes tarafından anlaşılan bir“dil”de, yani benzer standartta hazırlanmak zorunda bırakmıştır. Artık, bir çok ülke Uluslararası Muhasebe Standartları bazında kendi standartlarını hazırlamıştır. Bu çalışmada Azerbaycan ve Türkiye hesap planları incelenerek benzer ve farklı yönleri karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The main task of accounting is to produce infotmation for internal and external persons and organizations. Businesses thay use and analyze the produced information correctly are successful. Today, with increasing technological possibilities and rising borders between countries, businesses are constantly changing in terms of technology, globalization, and increasing competition conditions. The difference is that the accounting information of countries and organizations has to be prepared in a“language”that is understood by everyone, that is, in similar standard. Now, a lot of countries has developed its own standads based on the International Accounting Standards. This study will compare the similarities and differences are examined in Azerbaijan and Turkey account plans.