Orta gelir tuzağı kısır döngüsünü etkileyen faktörler: Türkiye analizi
Factors affecting the vicious cycle of middle income trap: Turkey analysis
- Tez No: 528122
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL HAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Orta gelirli ülkeler uzun dönemde ekonomik, sosyal ve siyasal istikrar olmadan sürdürülebilir büyüme sağlamakta zorluk çekebilirler. Bu durum çoğu orta gelir düzeyindeki ülkede kısır döngü haline alarak, kişi başına düşen milli gelirin belli bir aralıkta dalgalanması yani ekonomik büyümenin durağanlaşması sürecini doğurur. Bu durum ülkelerin refah seviyesinin ilerlemesinin önünde önemli bir etmen olarak karşımıza çıkmaktadır. Orta gelir tuzağı ekonomik büyüme ve kalkınmanın bir sorunudur. Bundan dolayı öncelikle birinci bölümde ekonomik büyüme ve kalkınma konusu işlenerek, klasik ve geleneksel büyüme modellerinin dışında, yenilik ve teknoloji temalı büyüme modelleri ve görüşlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde ülkelerin aralarındaki refah farklılıklarını daha iyi anlamak için uluslararası kabul görmüş refah göstergelerine yer verilmiş, ülkelerin gelir grupları tanımlanarak orta gelir tuzağı kavramı ve yaklaşımları açıklanmıştır. Üçüncü bölümde orta gelir tuzağı kısır döngüsünün sebeplerine değinilerek bu tuzaktan çıkmayı zorlaştıran unsurlarla beraber çıkış için stratejilere yer verilmiştir. Türkiye'de uzun dönem incelenirken büyüme oranının benzer eğilim içinde olduğu görülmekte ve belli bir dönem istikrar belli bir dönem istikrarsızlık içinde olduğu görülmektedir. Ekonomik şoklar ve krizlere aşırı duyarlı Türkiye'nin büyümesinin sıklıkla belirli bir düzeyden daha yukarıya çıkamaması Türkiye açısından orta gelir tuzağı kavramının değerlendirilmesi gerektiği gerçeğini açığa vurmaktadır. Bundan dolayı istatistiksel veriler ve daha önce yapılmış çalışmalar ışığında dördüncü bölümde bu konu işlenmiştir. Son bölümde orta gelir tuzağı kısır döngüsünü etkileyen faktörler ve Türkiye ekonomisinin hakkında genel değerlendirme yapılmıştır. Ayrıca Türkiye ekonomisinin orta gelir tuzağı riski üzerine önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Middle-income countries may have difficulty in achieving sustainable growth without long-term economic, social and political stability. This creates a vicious circle in most middle-income countries and and the process of stagnation of economic growth. This is a important problem in the prosperity raising of these countries. Middle income trap is an issue of economic growth and development. Therefore, the first chapter included theme of economic growth and development were studied with growth models and ideas with innovation and technology outside of classical and traditional growth models in study. The second chapter included international prosperity indicators to understand the welfare differences between countries, the concepts and ideas of middle income trap has been explained by defining income groups of countries. The reasons of the vicious cycle of middle income trap explained and factors that make it difficult to get rid of middle income trap with strategies for exit were included in third chapter. The rate of growth seems to be similar while Turkey examining the long-term and in some periods it seems unstable, in some periods it seems stable. Middle income trap evaluation is necessary for Turkey becasuse Turkey's growth can't increase more than a certain level and Turkey's economic to be overly very sensitive to economic shocks and crises. So, this topic has been processed with statistical data and previous studies in the fourth chapter. In the last chapter, general assessment made about factors affecting the vicious cycle of middle income trap and Turkey's economy. Also, middle income trap risk of Turkey's economy has been evaluated and generated solution proposals.