Lise ve endüstri meslek lisesi son sınıf öğrencilerinin genel yetenek düzeylerinin karşılıklı olarak incelenmesi
Comparision of the general ability level of the senior class students of a high school and an industrial vocational high school
- Tez No: 52817
- Danışmanlar: PROF.DR. İLHAN AKHUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
11 ÖZET Bu araştırmada, Başkent Lisesi ve Abidinpaşa Endüstri Meslek Lisesi son sınıf öğrencilerinin genel yeteneğin bir göstergesi olarak sözel yetenek düzeyleri arasında manidar bir farkın olup-olmadıgı araştırılmıştır. Ayrıca hazırlanan sözel yetenek testinin ne derece geçerli ve güvenilir bir test olduğu araştırılmıştır. Bu nedenle her iki lise son sınıf öğrencilerinin sözel yetenek düzeyleri arasında manidar bir fark olup- olmadığını bulmak amacıyla t testi uygulanmıştır. Hazırlanan testin geçerliğini bulmak amacıyla sözel yetenek testinden elde edilen test puanlarının, öğrencilerin birinci yarıyıl sonu Edebiyat notları ile olan ilişkisine bakılmıştır. Bu nedenle araştırma verilerinin analizi aşamasında, Pearson Momentler çarpımı Korelasyon tekniği kullanılmıştır. Bulunan korelasyon katsayısının sıfırdan anlamlı derecede farklı olup olmadığı“t”testi ile test edilmiştir. Yeri geldikçe Başkent Lisesi ve Endüstri Meslek Lisesi için bulunan geçerlik katsayılarının birbirin den farklı olup-olmadığı“t”testi ile yoklanılmıştır. Bu amaçla bulunan korelasyon katsayıları önce Fisher5 in“z”fark ilgili“t”istatistiği ile test edilmiştir. Araştırmada manidarlık düzeyi 0.01 alınmıştır. Uygulamada kullanılan sözel yetenek testinin güvenirlik katsayısının bulunmasında KR-20 formülünden yararlanılmıştır.212 Başkent Lisesi ve Abidinpasa Endüstri Meslek Lisesi son sınıf öğrencilerinin sözel yetenek düzeyleri bakımından karşılaştırılmalarında gruplar arasında manidar bir fark bulunmuştur. Bu farkın Başkent Lisesi öğrencilerinin lehine olduğu görülmüştür. Ayrıca Lise ve Endüstri Meslek Lisesi son sınıf öğrencilerinin sözel yetenek testinden aldıkları puanlar ile birinci yarıyıl sonu Edebiyat dersi başarı notları arasında manidar bir ilişki bulunmuştur. Bu ilişki Başkent Lisesi öğrencileri için hesaplanan geçerlik katsayıları 0.63; Abidinpasa Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri 0.52 olarak bulunmuştur. Araştırma sonucunda, ileride yapılacak araştırmalara ışık tutabileceği düşünülen bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This research is conducted in order to find out whether there is a significant difference in the verbal ability level, as an indicator of general ability among the senior class students of 8aşkent High School and Abidinpasa Industrial Vacitional High School. Research is also conducted to determine how valid and reliable the Aility Test was. Based upon this concept, a“t”test was applied to the senior class students of both of the high schools to find out whether there is a significant difference between the ability levels of the students. In order to find out about the validity of the test, the grades attained from the verbal ability test which is one of the dimension of the testing was compared with the first semester litera ture grades of the students one the relationship was studied. Throughout the research phase of the data, the Pearson Product Moment Correlation Technique was used. The“t”test technique used to determine whether the cor relation coefficient was different from the zero in a sig nificant way. Furthermore, when deemed appropriate, the“t”test was also used to find out if there were dif ferences between the correlation coefficients from dif ferent groups. The correlation coafficients calculated were initially tested“z”difference related“t”statistics. The significance level in the research was ac cepted as 0.01. The KR-20 formula was used to find out the reliability coefficient for the general ability test. when the senior class students from Başkent High School and Abidinpasa Industrial Vocational High School were compared about general ability level, a significant difference was found out. This difference was in favor of Başkent High School. Also, a significant relationship was detected between the grades of the ability test and the grades attained at the end of the first semester from the Literature course. This relationship was 0.63 for the Başkent High School and 0.52 for the Abidinpasa Industrial Vocational High School. In the conclusion of the research, some suggestions were presented to shed light for the future research.