Evcil hayvanı olan ve olmayan 10-12 yaş çocukların empatik eğilim, ahlaki yargı ve yaşam doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Evalution of the relationship between empathic tendency, moral judgment and life satisfaction of children aged between 10 and 12 year old with and without pets
- Tez No: 528192
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ABİDE GÜNGÖR AYTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırma evcil hayvanı olan ve olmayan 10-12 yaş çocukların empatik eğilim, ahlaki yargı ve yaşam doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2016-2017 eğitim-öğretim yılında Ankara ili Çankaya, Mamak, Gölbaşı ve Yenimahalle ilçelerinde öğrenimine devam eden evcil hayvanı olan 177, evcil hayvanı olmayan 238 öğrenci olmak üzere 10-12 yaş grubundaki 415 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Ka-Si Empatik Eğilim Ölçeği, Ahlaki Yargı Testi (MUT), Çok Boyutlu Yaşam Doyumu Ölçeği (ÇBYDÖ) kullanılmıştır. Çocukların demografik özelliklerini belirlemek için ''Kişisel Bilgi Formu'' ve evcil hayvanı olan çocukların saptanması amacıyla evcil hayvanı olan 10-12 yaş çocukların hayvanlarıyla olan ilişkisini ve evcil hayvanlarına ait özelliklerle ilgili soruların bulunduğu ''Evcil Hayvana İlişkin Sorular Formu'' kullanılmıştır. Araştırma sonucunda evcil hayvanı olan 10-12 yaş çocukların yaşlarına, anne ve baba öğrenim düzeylerine göre yaşam doyumlarında ve doğum sıralarına göre empatik eğilimlerinde anlamlı farklar bulunurken; evcil hayvanı olan 10-12 yaş çocukların doğum sıralarına göre empatik eğilimlerinde, evcil hayvanı olmayan 10-12 yaş çocukların doğum sıralarına göre yaşam doyumlarında anlamlı farklar bulunmuştur. Aynı zamanda evcil hayvanı olan ve olmayan 10-12 yaş çocukların ahlaki yargıları ile yaşam doyumları arasında ve empatik eğilimleri ile yaşam doyumları arasında ilişki olduğu saptanmıştır. Evcil hayvanı olmayan 10-12 yaş çocukların cinsiyetlerinin, kardeş sayılarının empatik eğilimlerini, ahlaki yargılarını ve yaşam doyumlarını; evcil hayvanı olan 10-12 yaş çocukların yaşlarının empatik eğilim ve ahlaki yargıları arasındaki ilişkiyi, doğum sıralarının ahlaki yargı ve yaşam doyumları arasındaki ilişkiyi, anne ve baba öğrenim düzeylerinin empatik eğilimleri ve ahlaki yargıları arasındaki ilişkiyi etkilemediği bulunmuştur. Bu araştırma ışığında daha sonra yapılacak araştırmalarda, evcil hayvanı olan ve olmayan çocukların empatik eğilimlerinin, ahlaki yargılarının ve yaşam doyumlarının, çocukların akademik başarılarını veya sosyal ve duygusal gelişimlerini yordayıp yordamadığı incelenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the relationship between the empathic tendency, moral judgment, and life satisfaction of 10-12 year old children with and without pets. The study group consists of 415 students in the 10-12 age group; 177 with pets and 238 without pets, who are enrolled in the schools in the districts of Çankaya, Mamak, Gölbaşı and Yenimahalle in the city of Ankara in the 2016-2017 academic year. Ka-Si Empathic Tendency Scale, Moral Judgment Test (MUT) and Multidimensional Life Satisfaction Scale (ODSS) were employed as the data collection tools. 'Personal Information Form' was used to determine the demographic characteristics of the children; and 'Question Form about Pets' was employed to identify the students with pets, to learn about their relations of students aged 10-12 with their pets and to reveal the characteristics of their pets. The study revealed that there were significant differences in the life satisfaction of the children in the 10-12 age group with pets according to the parental education levels and in their emphatic tendencies according to their birth order: significant differences were found in the emphatic tendencies of the children in the 10-12 age group with pets according to their birth order whereas significant differences were found in the life satisfaction of the children in the 10-12 age group without pets. A relationship was also determined between moral judgments and life satisfaction and empathic tendencies and life satisfaction of 10-12 year old children with and without pets. It was found that genders and number of siblings of 10-12 year old children without pets did not have an impact on their emphatic tendencies, moral judgments and life satisfaction; ages of 10-12 year old children with pets did not have an impact on the relationship between emphatic tendency and moral judgment; their birth order did not have an impact on the relationship between moral judgments and life satisfaction and parental education level did not have an impact on the relationship between emphatic tendencies and moral judgments. Future research to be conducted in the light of this study may investigate whether the empathic tendencies, moral judgments and life satisfaction of children with and without pets are predictive of children's academic achievement or social and emotional development.