Ticari kredi değerliliğinin ölçümünde öncelikler: Bartın şehir merkezindeki bankalarda AHP ve TOPSISs modellerine dayalı bir araştırma
Priorities in the measurement of commercial credit evaluation: A study based on AHP and TOPSIS models in the banks of city center of Bartın
- Tez No: 528193
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM MÜJDAT BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kredi talebinde bulunan ticari işletmeler farklı kredi değerleme yöntemlerine tabi tutulurlar. Bankaların farklı kredi değerleme yöntemleri uygulamlarındaki temel amaç ticari kredi talebinde bulunan işletmelerin geri ödeme kabiliyetlerini ölçmektir. Kredi değerlendirilme faaliyet ve uygulamaları finansal kurumların risklerini belirlemenin yanında, kredi talep eden ticari firmaların geliştirilmesine katkı sağlamaktadır. Bu çalışmada, Bartın şehir merkezindeki bankalarda ticari kredi derecelendirme süreçlerini yürüten karar vericilerden görüşme tekniği ile veri toplanmıştır. Elde edilen verilere dayalı olarak AHP tekniği ile kredi değerlendirme ölçütlerine ilişkin önceliklendirmeler yapılmış; kredi değerlendiricilerin karar öncelikleri belirlendikten sonra bu veriler bir çok ölçütlü karar tekniği olan TOPSIS ile çoklu vaka çalışmalarında kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Commercial entities subject to credit are subject to different credit evaluation techniques. The different types of loan valuation techniques of commercial banks are to measure the repayment capabilities of the businesses that request the basic purpose commercial credit in their applications. Credit evaluation activities and applications contribute to the development of financial institutions' risk as well as to the development of commercial firms which demand credit. In this study, data were collected from the decision makers conducting commercial credit rating processes in the banks of the Bartın city center. Based on the data obtained, prioritization of the credit evaluation criteria was made using AHP technique; then this information was used in multiple case studies with TOPSIS, a multi-criteria decision technique, after the credit assessors' decision priorities were determined.