Rule consequentialist perspectives on suicide
İntihar üzerine kural-sonuççu yaklaşımlar
- Tez No: 528191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURBAY IRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Antik çağlardan beri 'intihar' felsefi olarak ilgi çekici bir mesele olmuştur. Felsefenin birçok ayrı alanında incelenmiştir, bunlardan biri de ahlak felsefesidir. Ahlak felsefesinin intihara dair sorusu, onun ahlaki olarak izin verilebilir olup olmadığı üzerinedir; bu yüzden şu şekilde formüle edilebilir: İntihar etmek ahlaki olarak izin verilebilir, makul görülebilir bir eylem midir? Bu soruyu yanıtlamanın birkaç ayrı yolu vardır, fakat önerilmiş yanıtların çoğunun zayıf olduğuna inanıyorum. Bu yüzden, 'Kural-Sonuççuluk' diye adlandırdığımız alternatif ahlak teorisini kullanmanın faydalı olabileceğini düşünüyorum. Felsefe tarihinde izleri bulunsa da Kural-Sonuççuluk ancak yirminci yüzyılın ikinci yarısında bilinen bir teori haline gelmiştir. Kural-Sonuççuluk, ahlaki doğruluk ve yanlışlığın eylemlerin edimsel neticelerinden yola çıkılarak belirlenmesine karşı çıkarak Eylem-Sonuççuluğu eleştirmektedir. Bunun yerine, Kural-Sonuççuluğa göre, belirli prensipler üzerinden belirlenmiş ahlak kurallarına başvurmak suretiyle bir eylem biçiminin ahlaki olarak doğru olup olmadığını çıkarsamalıyız. Bu çalışmada size Kural-Sonuççuluğun bir yorumunu sunacağım. Bu yorum, intihar problemine Kural-Sonuççu bir yanıt vermek için özel olarak tasarlanmış bir versiyon olacak. Sonrasında da Kural-Sonuççuluğun intihar problemine verdiği yanıtı sunacağım. Kural-Sonuççuluğun bu versiyonuna göre, intihar etmek ahlaki olarak mazur görülebilir bir eylemdir.
Özet (Çeviri)
Suicide has always been a philosophically interesting topic since the ancient times. It is questioned within different branches of philosophy, and moral philosophy is one of them. The moral question of suicide concerns with its moral permissibility as an act; therefore, it can be formulated as the following: Is it morally permissible to commit suicide? There are several ways to answer this question, but I believe most of the current answers are not sufficient. For this reason, I think it would be useful to use an alternative moral theory, what is called 'Rule Consequentialism'. Despite it has roots in the history of philosophy, Rule Consequentialism has become a relatively popular idea only in the second half of the twentieth century. It is a critical approach to the well-known Act Consequentialism claiming that actual consequences of particular actions cannot be reliable sources to determine moral rightness or wrongness of an action. One should appeal to the universal moral rule defined by the Rule Consequentialism to determine if a course of action is morally right or wrong. In this study, I will present an interpretation of Rule Consequentialism. This will be a version of it with a special focus on the problem of suicide. After that, the Rule-Consequentialist answer to the problem of suicide will be presented. This version of Rule Consequentialism suggests that committing suicide is morally permissible.