Bir format ve anlatı yapısı olarak haber programları : 5N1K Haber Programı örneği
The news programs as a format and narrati̇ve structure : For example 5N1K News Program
  1. Tez No: 528209
  2. Yazar: GÜLİZAR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR ATİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Televizyon haberciliği, sahip olduğu özelliklerle kamusal alanın ve siyasi süreçlerin önemli bir parçası haline gelmiştir. Özellikle televizyonun prestijli yapımlarından olan haber programları, izleyicilerin algılama ve anlamlandırma süreçlerini doğrudan etkilemektedirler. Haber programları ayrıca gündem belirleme, kamuoyu oluşturma gibi niteliklerinden dolayı diğer program türleri arasında önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmada, haber programlarının sunum özellikleri ve anlatı yapısı ele alınmıştır. Haber programları belirli bir anlatı yapısına sahiptir. Bu anlatı yapısı içerisinde gerçeklik, bir takım kurgusal süreçlerden geçerek aktarılmaktadır. Haber programlarının anlatı yapısı oluşturulurken; dramatik unsurların kullanımı, öyküsel anlatım, eğlence ögesini öncelikli kılma gibi yollara başvurulmaktadır. Böylece izlenme oranlarının artması amaçlanmakta ve gerçeklik yeniden inşa edilerek izleyicilere aktarılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Television journalism is the important part of public arena and political processes with its features. Specially, the news programmes that one of prestigious production of the television effects directly detection and explanation processes of audiences. Besides, the news programmes have a place in other programme types due to its features like agenda setting and molding public opinion. In this study, presentation specialities and narration structure of the news programmes is examined. The news programmes has a determined narration structure. The reality in this narration structure is transferred by passing some fictional processes. While creating the narration struction of the news programmes is used the ways like dramatic factors, fabular narration and using of the entertainment factor. In this way, raising of the watching ratio is aimed and reconstructed realty is transferred to audiences.