Türkiye'de ve Dünya'da yenilenebilir enerji kaynaklarının durumu
Status of renewable energy sources in Turkey and the World
- Tez No: 528233
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR SERHAT YAŞGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Enerji, insanoğlunun tarihsel gelişimi boyunca, ihtiyaç duyduğu temel gereksinimlerinden biri olmuştur. Doğanın sağladığı imkanlar ile mevcut enerji kaynakları giderek artan seviyelerde tüketilmiştir. Bu durum, rezervlerle sınırlı olan konvansiyonel enerji kaynaklarının büyük oranda tüketilmesine sebep olurken aynı zamanda, canlı yaşamını tehdit eden küresel iklim değişikliği ve çevre tahribatlarına yol açmıştır. Günümüzde toplumların artan enerji ihtiyaçlarının güvenilir, kesintisiz ve temiz bir şekilde karşılanması amacıyla yenilenebilir enerji kaynakları gündeme gelmiştir. Gelişen teknolojik yenilikler ile birlikte yenilenebilir enerji kaynaklarından verimli, düşük maliyetli ve sürekli üretim yapmak mümkündür. Ayrıca yenilenebilir enerji kaynakları günümüzde ulusal ekonomilere katkılar sağlamaktadır. Çalışmamızda, tarih öncesi çağlardan günümüze kadar uzanan konvansiyonel enerji kaynaklarının yanında, yenilenebilir enerji kaynakları incelenmektedir. Bu amaçla, yenilenebilir kaynakların potansiyel, maliyet ve ekonomik etki analizleri yapılmıştır. Türkiye'nin genel enerji durumu ve yenilenebilir enerji kaynaklarının uygulanabilirliği“SWOT Analiz”yöntemi ile incelenerek ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The energy, had been one of the fundamental necessity that mankind required all through their verifiable improvement. The current power source assets had been expended as a graduated residual sums within nature's possibilitys outline. While this circumstance energizing to be depleted of customary energy resources that constrained with saves, in the meantime caused to worldwide environmental change and natural ham that unsafe for the vivifying lives. Right now, to meet the rest of the vitality necessities of social orders sustainable power source assets needed to end up noticeably a present issue. To profit by the sustainable power source assets with creating mechanical advencements beneficial, minimal effort accounts and ceaselessly is conceivable. Seperately, the commitments of sustainable power source assets on national financial aspects are so broadly. In this examination, adjacent to of customary vitality assets, sustainable power source assets that from ancient ages to this time are being explored. With this point potantial, cost and financial impact investigations of sustainable assets are readied. Also, Turkey's general vitality circumstance and achievability of sustainable power source assets in Turkey are explored with“SWOT Analysis”technique as an alternate part.