Türkiye'de enerji kaynakları ve 1980 sonrası enerji politakaları
Energy resources and energy caught up in politics in Turkey after 1980
  1. Tez No: 587714
  2. Yazar: NEŞE GÖKÇEOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT ÖZŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Enerji tüm Dünya'da öncelikli bir ihtiyaç olarak kabul edilmektedir. Üretim ve tüketimin yoğun olduğu günümüz yaşamında enerji vazgeçilmez bir kaynaktır. Sanayi ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte dünyada artan enerji talebi ve tükenen kaynaklara karşılık alternatif enerji kaynakları yaratılmıştır. Enerji üretiminin çevresel etkileri de göz önüne alındığında enerji üretimi için araştırılan ek kaynakların yanına rüzgar, güneş, dalga, jeotermal gibi yenilenebilir enerji kaynakları da eklenmiştir. Dünya'da ve ülkemizde ülkelerin kalkınma ve stratejik planlarında enerji öncelikli programlanması gereken konu olmuştur. Türkiye teknoloji ve sanayileşmenin öneminin artmasıyla birlikte enerji arzına cevap veremez duruma gelmiş ve enerji konusundaki dışa bağımlılığı bu durumun olumsuzluğunun artmasını kolaylaştırmıştır. Bu nedenle ülke yönetimi Kalkınma Planları tasarlayarak ülkenin ekonomisini düzenli hale getirmek için çalışmalar yapmaya başlamıştır. Kalkınma Planları'nın enerjiden ayrı düşünülmesi günümüzde imkansız hale geldiğinden dolayı sürdürülebilir ve yenilenebilir, çevreye duyarlı olan birçok proje geliştirilmiştir. Türkiye'nin enerji konusunda yapmış olduğu projelerin en başında ise jeopolitik konumunun da kazandırdığı avantaj ile birlikte enerji taşımacılığı gelmektedir. Doğal gaz ve petrolün zengin olduğu doğudan, enerjide dışa bağımlı olan Avrupa'ya yapılan boru hatları sayesinde enerji ulaştırılmaktadır. İlk etapta enerjiyi bağlayan köprü görevi gören ülkemiz zaman ilerledikçe bölgede enerji konusunda söz sahibi olmaya başlamıştır. Çalışmanın birinci bölümünde enerjinin tanımının yapılmasının ardından enerji konusunda kısaca bilgi verilmiştir. İkinci bölüm ise enerji konusunu daha geniş bir şekilde ele alarak dünyada enerjinin öneminin anlaşılması için ABD, Avrupa Kıtası ve Çin gibi ülkelerin enerji politikaları örneklendirilmiştir. Çalışmanın son bölümünde asıl konumuza giriş yapılarak Türkiye'nin sahip olduğu enerji kaynakları ve bu enerji kaynaklarının doğru bir şekilde kullanılması için hazırlanmış olan enerji politikalarından bahsedilmiştir. Son olarak doğuda üretilmekte olan petrol ve doğal gaz gibi kaynakların Türkiye üzerinden boru hattı projeleriyle diğer ülkelere taşınma süreci hakkında kısaca bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the steps taken in terms of energy are important factors in determining the level of development of the countries. As developed countries, the world has a say in the fields of politics, Economics and technology, while underdeveloped and developing countries have accepted many results.For this reason, establishing the energy policies with the steps taken is very important in order to rise to the position of an advanced country and to have a stable stance in the world. Turkey can not respond to the technology and energy supply with increasing industrialization have come to the situation and the importance of external dependence on energy has facilitated an increase in the negativity of this situation. For this reason, the country's management has started to work on the development of the country's economy by designing Development Plans. Since it is now impossible to think of Development Plans separately from energy, many projects have been developed that are sustainable and renewable and sensitive to the environment. At the forefront of projects that have made regarding Turkey's energy comes together with advantages that also saves energy transport geopolitical position. Natural gas and oil are rich in energy from the east, energy-dependent Europe to the European pipeline through the energy is transported. Turkey, which acts as a bridge connecting energy at the first stage, has started to have a say in energy in the region. In the first part of the study, after the definition of energy, energy is given briefly. The second part deals with the energy policy of Countries such as the USA, Europe and China in order to understand the importance of energy in the world by taking a broader understanding of energy. Making acces sto our main subject in the final part of the study is that the energy resources in Turkey and has been mentioned in this energy policy, which is intended for a proper use of energy resources. Finally, in the east, which is produced resource such as oil and natural gas pipeline project via Turkey briefly about the process of moving to other countries it is given.