Okul öncesi öğretmen adaylarının matematik öğretim bilgilerini ölçmeye yönelik bir testin uyarlanması ve uygulanması
Adaptation and i̇mplementation of a test to measure the knowledge of mathematics teaching of preschool teacher candidates
- Tez No: 528265
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURULLAH ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmanın iki temel amacı vardır. Birincisi, okul öncesinde matematik öğretim bilgisi testini Türkçeye uyarlamak ve psikometrik özelliklerini belirlemektir. İkincisi ise uyarlanan test vasıtasıyla farklı kaynaklardan yetişen (okul öncesi öğretmenliği programı ve pedagojik formasyon eğitimi sertifika programı) öğretmen adaylarının kayıtlı oldukları programlara göre matematik öğretim bilgilerinin anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini tespit etmektir. Bu doğrultuda, dilsel eşdeğerlik çalışması iki aşamada toplamda 64 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Diğer geçerlik ve güvenirliklik uygulamalarına altı farklı üniversiteden 480 öğretmen adayı katılmıştır. Açımlaycı faktör analizi sonucunda test orijinal yapıdaki gibi 6 faktörden oluşmuş ve doğrulayıcı faktör analizi ile testin faktör yapısı doğrulanmıştır. Testin geneli için KR-20 güvenirlik katsayısı .73 olarak hesaplanmıştır. Ayrıca test tekrar test güvenirliğini sağlamak adına hedef gruptan 30 öğretmen adayına test 4 hafta arayla iki kez uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda testin Türk şartlarında kullanilabilcek dilsel eşdeğerliğe sahip geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu belirlenmiştir. Son olarak testin nihai hali, farklı kaynaklardan yetişen öğretmen adaylarına uygulanmış ve test puanlarının kayıtlı oldukları programa göre anlamlı bir şekilde farklılaşıp farklılaşmadığı bağımsız örneklem t testi ile analiz edilmiştir. Bu analiz sonucunda okul öncesi öğretmeni adaylarının kayıtlı oldukları programa göre matematik öğretim bilgisi testi puanlarının anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has two main purposes. The first is to adapt the test of mathematics teaching information to the Turkish language before school and determine its psychometric properties. The second is to determine whether the mathematics instructional information differs significantly according to the programs in which teacher candidates are trained from different sources (pre-school teacher education program and pedagogical formation education certificate program) through the adapted test. In this respect, the linguistic equivalence study was conducted with a total of 64 participants in two stages. 480 prospective teachers from six different universities participated in other validity and reliability applications. As a result of the exploratory factor analysis, the test consisted of 6 factors as in the original structure and the factor structure of the test was confirmed by confirmatory factor analysis. For the test, the KR-20 reliability coefficient was calculated as .73. In addition, to ensure test retest reliability, 30 test takers from the target group were tested twice for 4 weeks. As a result of the analyzes made, it was determined that the test is a valid and reliable measurement tool with linguistic equivalence that can be used in Turkish conditions. Finally, the final version of the test was applied to prospective teachers trained from different sources and analyzed by independent sample t test, in which the test scores significantly differed according to the program they were enrolled in. As a result of this analysis, it was determined that scores of mathematics instructional information test scores did not show any significant difference according to the programa of preschool teachers.